ΤΟΥΡΚΙΑ

Μεγάλη νίκη της Καρσίγιακα, επί της Φενέρμπαχτσε

Η Καρσίγιακα είχε τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ στο 2-1 επί της Φενέρμπαχτσε (84-83), με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της παράτασης. Δυο παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν με νταμπλ νταμπλ.

Η Καρσίγιακα επιβλήθηκε 84-83 της Φενέρμπαχτσε, στο τρίτο ματς της ημιτελικής σειράς στην τουρκική λίγκα (και με την Εφές να 'χει "σκουπίσει" την Τραμπζνοσπόρ και να περιμένει), κάνοντας δικά της τα ριμπάουντ (35-16 vs. 31-5) και προηγείται 2-1. Θέλει άλλη μια νίκη για να προκριθεί στους τελικούς. Το επόμενο παιχνίδι είναι το Σάββατο (6/9), στη Σμύρνη.

Έως το τέλος της πρώτης περιόδου, η Φενέρ είχε δυο σκόρερ (οι Βέσελι και Μπογκντάνοβιτς είχαν από 8 πόντους έως το 17-16), κάτι που αρχικά ήταν ωφέλιμο (9-14, 5.16''), αλλά εν συνεχεία η Καρσίγιακα "διάβασε" την ιστορία και αντέδρασε. Του τύπου να τρέξει και επί μέρους 15-1, από το 23-22 δια χειρός Ζήση, έως το 38-23 (18.42''). Μεσολάβησε η βολή του Έλληνα γκαρντ, που έπειτα έκανε τέσσερις τους πόντους του, όπως διέκοπτε τον οίστρο των γηπεδούχων. Το 39-29 ήταν δίκαιο ως σκορ ημιχρόνου, με την ομάδα του Σαρίτσα να πιέζει στην άμυνα, να οδηγεί σε λάθη (έκανε οκτώ από αυτά), ενώ μάζεψε και τα ριμπάουντ (19-9 για τους μεν και 13-1 για τους δε). Ο Γκάμπριελ είχε φτάσει τους 8π. και τα 5 ριμπ., ο Παλάσιος τους 7π. και τα 7 ριμπ. και ακολουθούσαν οι Χερσέκ και Ντίξον (από 6π.). Για τη Φενέρμπαχτσε, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 10π. και ακολούθησε ο Βέσελι με 8.

Η τρίτη πράξη, κατ' αρχάς δεν είχε λάθη για τη Φενέρ. Είχε τον Ζήση να οργανώνει και τους Γκάουντλακ να παίρνει λίγο μπροστά, όπως το -15 (55-40, 25.16'') γινόταν 55-49 (28.27''). Ο Σαρίτσα πήρε τάιμ άουτ και ο Ντίμπλερ - πληροφορίες θέλουν την Εφές να τον έχει "κλείσει"- σταμάτησε το κρεσέντο των φιλοξενούμενων (58-49 στο 30'), για να φτάσει τους 14π. Η αποκάλυψη της τελευταίας πράξης ήταν ο Μαχμούτογλου, ο οποίος με τρίποντο (έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ του Σιπάχι) στο 39' μείωσε στο καλάθι (76-74) για να φτάσει τους 14π. Ακολούθησε άστοχο σουτ τριών πόντων του Στρόμπερι και αν ο Παλάσιος πήρε το ριμπάουντ, η παρέα του έκανε παράβαση 24'', με τον Ζήση να ισοβαρίζει στα 8'' για τη λήξη. Η Καρσίγιακα κάλεσε τάιμ άουτ, για να κάνει αστοχήσει ο Ντίξον, να πάρει το ριμπάουντ ο Πρέλντζιτς και να οδηγηθεί το ματς στην παράταση (76-76), με το επί μέρους 27-18 της Φενέρμπαχτσε στην περίοδο, να κάνει τη διαφορά -μέτρησε βέβαια, και το μόλις 1 λάθος στο β' ημίχρονο, αλλά και η αποβολή του Νάλγκα (σέντερ των γηπεδούχων) με πέντε φάουλ.

Ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Τζον Ντίμπλερ αστόχησε στο 1.10 για τη λήξη της εξτρά περιόδου, ο Πρέλντζιτς βρήκε στόχο (80-83), με τον Γκάμπριελ να μειώνει σε 82-83, ενώ έμεναν 49''. Στα 31'' ο Μαχμούτογλου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν βρήκε στόχο, ο Παλάσιος άρπαξε το ριμπάουντ (ήταν το 11ο), για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Ντίμπλερ, πριν φτάσει πιο ψηλά από όλους ο Γκάμπριελ και διαμορφώσει το 84-83. Έμεναν 4'' και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, ο Μπογκντάνοβιτς πήρε το τελευταίο σουτ (είχε ήδη 20π. και ήταν λογικό), αλλά βρήκε σίδερο και κάπως έτσι η Καρσίγιακα έκανε το 2-1.

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-29, 58-49, 76-76 (κα), 84-83.

Καρσίγιακα: Παλάθιος 12 (11 ριμπ.), Χερσέκ 6, Στρόμπερι 8 (6 ριμπ., 7 ασίστ), Ντίξον 12 (5 ασίστ), Βεϊσέλογλου 4, Γκάμπριελ 16 (10 ριμπ.), Νάλγκα 7, Ντίμπλερ 19, Σεντούρκ.

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 10, Ζήσης 8, Μπιέλιτσα (5 ριμπ.), Ερντέν, Μαχμούτογλου 14, Μπογκντάνοβιτς 20, Τσετίν, Σαβάς 7, Ζόριτς, Βέσελι 11, Σιπάχι 9, Πρέλντζιτς 4 (7 ριμπ.).