ΜΠΑΣΚΕΤ

Στην παράταση νίκησε η Μπαρτσελόνα την Μπιλμπάο

Στην παράταση κρίθηκε το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μπιλμπάο με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές χάρη στην ευστοχία του Γιασικεβίτσιους στις βολές (87-85). Άστοχος στο τέλος για 3π. ο Βασιλειάδης

Η Μπιλμπάο πάλεψε το παιχνίδι μέσα στη Βαρκελώνη και λίγο έλειψε να φύγει με το "διπλό" από εκεί, καθώς είχε συνεχώς το προβάδισμα καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πάντως, η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τέλος, νικώντας με 87-85.

Ωστόσο, στα 10'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Γιασικεβίτσιους με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 73-73 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης ο Τζαβάι με 2/2 βολές έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (75-73).

Με νέες βολές του Γιασικεβίτσιους, στα 48'' πριν το τέλος της παράτασης, η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά με 81-79, ενώ στη συνέχεια ο Ζήσης βιάστηκε να κάνει το φάουλ (29'') και έστειλε ξανά τον Λιθουανό άσο στις βολές, ο οποίος έγραψε το 83-79.

Ο Βασιλειάδης με δίποντο έκανε το 83-81 στα 18'' πριν το τέλος, φτάνοντας τους 20 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο Μάικλ με 1/2 βολές έκανε το 84-81 και στα 10'' ξανά ο Έλληνας άσος μείωσε στον πόντο (84-83), υποχρεώνοντας τον Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ.

Στα 9,3'' πριν τη λήξη ο Γιασικεβίτσιους βρέθηκε και πάλι στη γραμμή, όπου με την ψυχραιμία του έγραψε το 86-83, ο Βασιλειάδης μείωσε σε 86-85, ο Μάικλ έγραψε το 87-85 και τελικά το σουτ του Κώστα Βασιλειάδη στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Χουέρτας με 19 πόντους και Λόρμπεκ με 18πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν νωρίς, η Σαραγόσα επιβλήθηκε με 81-67 της νεοφώτιστης Κανάριας. Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ρεάλ με αντίπαλο 87-75 τη Βαγιαδολίφ, ενώ Γκραν Κανάρια έχασε μέσα στην έδρα της από την Μανρέσα (65-75).