ΜΠΑΣΚΕΤ

Στη Ρεάλ Μαδρίτης το "clasico" ελέω Κάρολ

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε το clasico απέναντι στη Μπαρτσελόνα (91-78), με τον Τζέισι Κάρολ να κάνει... όργια στο τέταρτο δεκάλεπτο. Δεν αγωνίστηκαν οι Γιάννης Μπουρούσης και Ρούντι Φερνάντεθ.

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα πάει στους αγώνες των πλέι οφ της Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης. Η "Βασίλισσα" κέρδισε τη Μπαρτσελόνα με 91-78, στο "clasico" της 28ης αγωνιστικής της Liga Endesa, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζέισι Κάρολ. Ο βραχύσωμος σούτινγκ γκαρντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης (26 πόντοι με 4 τρίποντα), αποτελώντας τον λόγο για τον οποίο πήρε τη νίκη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Κι αυτό γιατί σκόραρε 19/26 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, όταν δηλαδή είχαν αρχίσει να "σφίγγουν τα γάλατα" για τη "Βασίλισσα". Παρά το γεγονός πως είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο μισό, η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τη Μπαρτσελόνα να αντεπιτίθεται στην επανάληψη. Οι "μπλαουγκράνα" πήραν σκορ από τους περιφερειακούς τους στο τρίτο δεκάλεπτο, είδαν το δίδυμο των Σατοράνσκι - Χεζόνια να κάνει ένα βήμα μπροστά και κάπως έτσι προηγήθηκαν με τρεις πόντους (68-71) στο 33ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, όσα έκανε ο Τζέισι Κάρολ έβαλαν τέλος στις ελπίδες τους για "διπλό". Με το 14-0 σερί που έτρεξαν οι γηπεδούχοι στα επόμενα τρία λεπτά, η διαφορά πήγε στο +11 (82-71) για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, η οποία όμως δεν σταμάτησε εκεί. Συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, με τον Αμερικανό γκαρντ να μην χάνει... σουτ! Κάπως έτσι πέτυχε 19 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε τους 26 στο σύνολο και έφερε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της Liga Endesa, με την Ουνικάχα Μάλαγα να έχει βέβαια ένα παιχνίδι λιγότερο.

Όσα φοβερά και τρομερά έκανε σήμερα ο Τζέισι Κάρολ

Για τη Μπαρτσελόνα, οι 22 πόντοι και τα 9 ριμπάουντ του Άντε Τόμιτς δεν ήταν αρκετά (σ.σ.: ήταν απελπιστικά μόνος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης), με τους αγώνες κόντρα στον Ολυμπιακό να βρίσκονται πλέον στο μυαλό του Τσάβι Πασκουάλ και των παικτών του.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-38, 61-63, 91-78.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (28/47 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη): Ρίβερς, Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο, Ματσιούλις 5, Ρέγες 11, Ροντρίγκεθ 13 (1 τρίπ., 9 ασ.), Αγιόν 6, Κάρολ 26 (4), Γιούλ 12 (2), Μέζρι 11.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (23/43 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη): Χεζόνια 9 (1), Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5 (1), Σατοράνσκι 10 (3), Πλάις 8, Τόμας 5 (1), Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7 (1), Τόνιτς 22 (9 ριμπ.).

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια

Η Μούρθια κέρδισε τη Μανρέσα με 83-72, σπρώχνοντάς την ακόμα περισσότερο στη Leb Oro. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Σαδιέλ Ρόχας, που πέτυχε 15. Από την άλλη πλευρά, τα υψηλά ποσοστά στα τρίποντα (9/19 - 47%) δεν ήταν αρκετά, προκειμένου η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ να πάρει τη νίκη.

Παράλληλα, η Τενερίφη επικράτησε της Μπανταλόνα (89-83), με τον Φώτη Λαμρπόπουλο να έχει σημαντική συνεισφορά στην κατάκτηση των δύο βαθμών της νίκης. Ο έμπειρος φόργουορντ αγωνίστηκε για 14'16'', έχοντας 10 πόντους (3/3 δίποντα, 4/4 βολές), 4 ριμπάουντ και 1 λάθος.