ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ανδόρα έκανε το "μπρέικ" στην Μπαρτσελόνα

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - BARCELONA (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Ανδόρα πέρασε από το "Παλάου Μπλαουγκράνα" (94-76) στην πρεμιέρα των playoffs, κι έφερε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση την Μπαρτσελόνα.

Με το "καλημέρα" στα playoffs, έχουμε έκπληξη! Η Ανδόρα κέρδισε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα (94-76) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στα ημιτελικά των playoffs της Liga Endesa. Για να καταφέρει να ολοκληρώσει τον... θρίαμβο, πρέπει απλά να προστατεύσει την έδρα της σε τρία βράδια (30/5).

Η εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Τζοάν Πεναρόγια στηρίχθηκε στα εντυπωσιακά ποσοστά της στα σουτ τριών πόντων. Δεν είναι μόνο ότι η Ανδόρα τελείωσε το παιχνίδι με 48% στα τρίποντα (16/33), όσο ότι είχε 7/7 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να βρεθεί στο +5 (22-27) και να αυξήσει από νωρίς την πίεση στους παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα λεπτό με το λεπτό. Κι από την στιγμή που συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια από τα 6μ75, δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση και να φέρουν τα πάνω - κάτω στην προημιτελική σειρά των playoffs, ως η μόνη ομάδα έως τώρα που έχει κερδίσει εκτός έδρας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάκα Μπλάζιτς (14 πόντοι), με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να έχει 6 πόντους (με 3/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 23'09'' συμμετοχής.

Από την Μπαρτσελόνα, ο Πέτερι Κόπονεν (17 πόντοι) και ο Αντριέν Μοερμάν (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ) μαζί με τον Άντε Τόμιτς (15 πόντοι) ήταν αυτοί που προσπάθησαν να αποτρέψουν το... μοιραίο. Εις μάτην όμως, αφού η ευστοχία της Ανδόρα ήταν τέτοια που έβαζε διαρκώς εμπόδια στους "μπλαουγκράνα".

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 40-45, 57-66, 76-94.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Χάνγκα, Ερτέλ 10 (3/9 σουτ), Κόπονεν 17 (2), Τόμιτς 15 (6 ριμπάουντ), Μοερμάν 12 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ρέινολντς 3 (6 ριμπάουντ), Ρίμπας 7 (1), Τζάκσον 3 (1/5 σουτ), Σάντερς 8 (2), Κλαβέρ 1.

ΑΝΔΟΡΑ (Πεναρόγια): Άιβερσον 8 (5 ριμπάουντ), Μπλάζιτς 14 (2), Αλμπισί 4 (1/4 σουτ, 6 ασίστ), Σούμα 10 (2), Ουόκερ 9 (3/4 τρίποντα), Φερνάντεθ 11 (1/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6 (6 ασίστ), Κολόμ 3 (1), Γέλνικε 11 (3/4 τρίποντα), Σανέ 9 (3/6 τρίποντα), Στέβιτς 6.