ΜΠΑΣΚΕΤ

Εντυπωσιάζουν Μπιλμπάο, Γκραν Κανάρια

Την 6η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν Μπιλμπάο και Γκραν Κανάρια οι οποίες επιβλήθηκαν αντίστοιχα των Μπανταλόνα και Μούρθια. Δύσκολα η Μπαρτσελόνα τη Φουενλαμπράδα

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο παιχνίδι της Μούρθια με την Γκραν Κανάρια, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Τούλσον με τρίποντο έκανε το σκορ 91-91, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μπέλλας στα 3'' με καλάθι έγραψε το τελικό 99-97, δίνοντας στην Γκραν Κανάρια τη νίκη. Ο Ράιαν Τούλσον ήταν εκπληκτικός και πέτυχε 29 πόντους για τους νικητές, δίνοντας και 5 ασίστ, ενώ άλλους 21 πρόσθεσε ο Μπάεθ.

Πολύ καλός ήταν ο Ζήσης στη νίκη της Μπιλμπάο με σκορ 80-62 επί της Μπανταλόνα. Ο έτερος Έλληνας των Βάσκων, Κώστας Βασιλειάδης έμεινε στους 2 πόντους και τα 3 ριμπάουντ.

Δυσκολεύτηκε η Μπαρτσελόνα να κάμψει την αντίσταση της Φουενλαμπράδα με σκορ 79-76, ενώ η Βαλένθια παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 6-2, μετά τη νίκη της με σκορ 73-69.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: Βαγιαδολίδ - Λαγκούν Άρο 76-61, Μπιλμπάο - Μπανταλόνα 80-62, Μούρθια - Γκραν Κανάρια 97-99 (παρ.), Κανάριας - Βαλένθια 69-73, Σαραγόσα - Καχασόλ 86-55, Φουενλαμπράδα - Μπαρτσελόνα 76-79, 7μ.μ. Κάχα Λαμποράλ - Ομπραντόιρο, 7μ.μ. Μάλαγα - Εστουδιάντες, 8μ.μ. Μανρέσα - Ρεάλ Μαδρίτης.