VTB LEAGUE

Εύκολα η Λοκομοτίβ την Σπαρτάκ

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπαρτάκ και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα

Για την 15η αγωνιστική της VTB League η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε με 76-63 της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης επιβάλλοντας το ρυθμό της στο β' δεκάλεπτο.

Μετά το 17-14 του α' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 22-13 με το οποίο έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +12 (39-27), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η διαφορά ανέβηκε και στους 23 πόντους (66-43) στο 31ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο η Σπαρτάκ κατάφερε στο τέλος να μειώσει κάπως κι έτσι επήλθε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντέρικ Μπράουν με 16 πόντους, ενώ 12 είχε ο Χέντριξ και 10 ο Ζούμπκοφ.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Νίζνι επικράτησε με 95-73 της τσεχικής Νίμπουρκ, ενώ νωρίτερα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε στις λεπτομέρειες της Τριούμφ με σκορ 74-71.