ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Απόλλων Π.-Ολυμπιακός 59-76

Εύκολη φιλική επικράτηση του Ολυμπιακού με σκορ 76-59 επί του Απόλλωνα και κατάκτηση της 1ης θέσης στο "Patras Cup"

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 76-59 στην Πάτρα του Απόλλωνα και κατέκτησε την 1η θέση του τουρνουά "Patras Cup".

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου που έδειξε θετικά στοιχεία μαζί με τον Δημήτρη Αγραβάνη, έγραψε το τελικό 76-59 με τρίποντο.

Θετική δεύτερη εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη μετά το σοβαρό τραυματισμό του που του στέρησε για 6 μήνες τη συμμετοχή του στους αγώνες του Ολυμπιακού. Μάλιστα, αναδείχθηκε και MVP του τουρνουά, δείχνοντας πως επέστρεψε για τα καλά, μετά την πολύμηνη αποχή του.

Δεν αγωνίστηκαν οι Έισι Λο, Ματ Λοτζέσκι και Δημήτρης Μαυροειδής.

Μετά το νευρικό ξεκίνημα που βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 8-2, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε με τον Μάντζαρη να γράφει το 9-9. Το α' δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 12-16 με τους "ερυθρόλευκους" να σκοράρουν κυρίως με βολές (9/10 βολές). Τα 5 λάθη του σίγουρα δεν ικανοποιούσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός στη β' περίοδο προηγήθηκε και με 8 πόντους διαφορά (16-24), ωστόσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν και μείωσαν στον πόντο (29-30).

Ο Απόλλων όπως ξεκίνησε τον αγώνα, έτσι μπήκε και στην επανάληψη... Πέρασε μπροστά με 36-33, αλλά ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε νωρίς. Με εύστοχα σουτ τριών πόντων, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το σκορ 42-51 στο 29', ξεφεύγοντας με 9 πόντους διαφορά. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-57) με τις δύο ομάδες να τρέχουν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-30, 43-54, 59-76

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Τρεπάλοβατς 2 , Αργυρόπουλος 4, Καπερώνης, Μπόλντς 10 (1), Γουίλσον 18 (2), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 15 (2), Πελεκούδας 2, Μολφέτας 2, Χοτ 2, Νιφόρας.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Αγραβάνης 10, Ντάνστον 16, Μάντζαρης 11 (3), Χριστοδούλου 14 (4), Παπαπέτρου 9 (1), Ιωακειμίδης 6 (1), Σίμονς 8, Κατσίβελης 5 (1), Κακιούζης.