ΓΑΛΛΙΑ

Oh la la, μια Στρασμπούρ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η Στρασμπούρ, η οποία πέρασε από την έδρα της Γκραβελίν με 76-62, φτάνοντας τις 14 νίκες.

Η Στρασμπούρ είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα. Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ αντιμετώπισαν την Γκραβελίν εκτός έδρας και έχοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έφτασαν στη νίκη -την 14η σε 17 παιχνίδια πρωταθλήματος- με 76-62.

Οι βάσεις μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι "κόκκινοι" δέχτηκαν μόλις 9 πόντους (9-21), ενώ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με προβάδισμα 25 πόντων (19-44). Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να συντηρούν το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο μέρος, φτάνοντας, εν τέλει σε μια εύκολη νίκη.

Ο Ζερεμί Λελούπ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς και τον Άντονι Ντόμπινς να ακολουθούν, έχοντας από 11 πόντους ο καθένας. Ο Χάρις με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, όμως δεν ήταν ικανός να ανατρέψει την κατάσταση μόνος του.