Ζάλγκιρις - Άλμπα Βερολίνου 75-62

Με τους Γιανκούνας και Γιαβτόκας να... τοποθετούνται επί του θέματος, η Ζάλγκιρις νίκησε την Άλμπα (75-62), για τη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ζάλγκιρις ήταν πιο εύστοχη από την Άλμπα από τα 6.75 (10/26 vs. 3/13) και με τους δίδυμους πύργους (Ρομπέρτας Γιαβτόκας, Παούλιους Γιανκούνας) να κάνουν ένα βήμα μπροστά στο φινάλε, επικράτησε 75-62. Ο Άντερσον τελείωσε με 16π. (7/17 σουτ). Για τους Γερμανούς, ο ΜακΛιν είχε 16π. (με 5/14 σουτ), ο Χάμοντς 13 (4 λάθη, 6 ασίστ) και ο Μπάνιτς 12.

Τα στατιστικά του ματς

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν με επιθετική άμυνα και τον Γκουντάιτις να κυνηγά παντού τον ΜακΛιν, για να φτάσουν στο 14-4 (4.53'') με τους πρώτους πόντους του Άντερσον στο ματς και τους Γιαβτόκας και Γιανκούνας να κάνουν τη δουλειά τους. Ένα 7-0 των Γερμανών τους επέτρεψε να ζήσουν την επιστροφή (18-15 στο 10', με τους γηπεδούχους να 'χουν επτά σκόρερ). Ο Άντερσον πήρε φόρα στη β' περίοδο, οπότε έως το 30-22 (14.37'') είχε φτάσει τους 9 πόντους, με τον Γιανκούνας να δίνει -με έμμεσο τρίποντο- τη μέγιστη τιμή, στη διαφορά (35-24, 19.03''), με τον ΜακΛιν να πηγαίνει στις βολές για να διαμορφώσει σκορ ημιχρόνου (35-28). Η Άλμπα χρησιμοποίησε και άμυνα ζώνης, μήπως και δει προκοπή, αλλά δεν είδε, για να μετρήσει στη β' περίοδο 2/10 διπ. και 1/3 τριπ., ενώ η Ζάλγκιρις είχε 5/12 διπ. και 2/4 τριπ., συν την πλήρη κυριαρχία στα ριμπάουντ (9-4 vs. 4-1). Αν δεν είχε κάνει και 5 λάθη, ενδεχομένως να 'χε και μεγαλύτερη διαφορά.

Η Άλμπα το έριξε στις διεισδύσεις, στην τρίτη περίοδο (δεν επιχείρησε έστω ένα τρίποντο) και με τον ΜακΛιν να σκοράρει 10 πόντους (έφτασε τους 16), ήταν πάντα κοντά στο σκορ (53-46, 30'), με τους Λιθουανούς να έχουν στο τρίτο δεκάλεπτο 1/4 διπ. και 4/8 τριπ. Παραδοσιακά, όσο περνούσε η ώρα, η Ζάλγκιρις έχανε κάτι από την ενέργεια της -και δη στην άμυνα-, με τους Ρένφρο και Χάμοντς να συνεργάζονται για το 53-51 (31.29''). Η guest star εμφάνιση του Άντερσον, μαζί με τον Γιανκούνας που ήταν παντού (σκόραρε και μοίραζε ασίστ), η Ζάλγκιρις απομακρύνθηκε εκ νέου (64-56, 35.47''). Βοήθησε και η αστοχία των Γερμανών από το τρίποντο (είχαν τρία διαδοχικά που βρήκαν σίδερο). Ο νεανικός ενθουσιασμός του Λεκαβίτσιους δεν απέδωσε, με την Άλμπα να ξαναμπαίνει στη ρακέτα και να πλησιάζει ξανά (64-60, 37.37''), με το τέταρτο φάουλ του ΜακΛιν (στον Γιαβτόκας) να αποτελεί την απαρχή νέας... απομάκρυνσης και της νίκης -που διασφάλισε ο Γιανκούνας με βολές, στο 39'.

Δεκάλεπτα: 18-15, 35-28, 53-46, 75-62.