Χίμκι - Μακάμπι 88-67

Η Χίμκι των χιλίων προβλημάτων με τις αποχές από τις προπονήσεις, απόρροια των καθυστερήσεων στις πληρωμές, σκόρπισε τη Μακάμπι με σκορ 88-67 και πέτυχε την 3η της νίκη (vid)

Τα προβλήματα δεν πτοούν τουλάχιστον αγωνιστικά τη Χίμκι που συνεχίζει και στο TOP-16 να εντυπωσιάζει. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις επικράτησε με το ευρύ 88-67 της Μακάμπι για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, φτάνοντας στις 3 νίκες.

Παρά τις... ατομικές προπονήσεις, λόγω της αποχής από το κανονικό πρόγραμμα εξαιτίας των καθυστερήσεων στις πληρωμές, η Χίμκι έκανε το καθήκον της κόντρα στη Μακάμπι. Ή μάλλον όχι μόνο το έκανε, αλλά το παράκανε...

Ειδικά, στο β' ημίχρονο, οι γηπεδούχοι σκόρπισαν τη Μακάμπι που είχε για μία ακόμα φορά πολύ σημαντικά προβλήματα στην άμυνα και την επίθεσή της.

Ο αγώνας:

Οι παίκτες της Χίμκι το' παν και το' καναν... Κατέβηκαν στο παιχνίδι με τη Μακάμπι για να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Μετά το α' δεκάλεπτο που βρήκε τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 14-22 και 17-25, οι γηπεδούχοι άρχισαν σταδιακά να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα.

Το 19-25 του 10ου λεπτού, έγινε 24-29 πριν οι γηπεδούχοι τρέξουν ένα επιμέρους 16-0 και ξεφύγουν με 40-29, αφήνοντας τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για περίπου 6 λεπτά. Ο Χίκμαν μείωσε σε 40-32, ενώ οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων να τις χωρίζει (46-34), χάρη σε τρίποντο του Ρίβερς.

Στην επανάληψη, η Χίμκι εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (66-47) στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, υποχρεώνοντας τον Μπλατ να πάει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τίποτα πάντως δεν άλλαξε και ο Ρίβερς με βολές έγραψε το 70-50 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Η διαφορά με το ξεκίνημα της δ' περιόδου, άγγιξε και τους 25 πόντους (75-50), ενώ η μέγιστη τιμή της έφτασε τους 26 (78-52), πριν τελικά οι Ισραηλινοί μειώσουν τελικά κάπως και γράφουν το τελικό 88-67 με τον Κάνερ-Μέντλι.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-34, 70-50, 88-67

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 5, Φριντζόν 9(1), Κόπονεν 15(1), Βιάλτσεφ 9(1), Λόντσαρ 8, Ρίβερς 20(4), Μόνια 2, Πλάνινιτς 4, Ντέιβις 16, Νίλσεν.

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 3(1), Τζέιμς 14, Σμιθ 12(2), Χίκμαν 7, Ελιγιάχου 17, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ Μέντλι 6(2), Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 2, Τόμας, Λάντεσμπεργκ.