Τσεντεβίτα - Αναντολού Εφές 73-81

Η Αναντόλου Εφές επικράτησε με σκορ 81-73 επί της Τσεντεβίτα και πέτυχε την 5η της νίκη στην Ευρωλίγκα, σφραγίζοντας την πρόκρισή της στο TOP-16 της Ευρωλίγκας (vid)

Την 5η της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Αναντόλου Εφές η οποία επιβλήθηκε με σκορ 81-73 της Τσεντεβίτα μέσα στην Κροατία κι έκανε το πλέον καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή της στο TOP-16, καθώς πλέον βρίσκεται στις καλύτερες "16" ομάδες.

Η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί έλεγξε τα ριμπάουντ (31-26), έκανε λιγότερα λάθη (10-14) και είχε πολύ καλύτερες συνεργασίες, καθώς οι παίκτες της μοίρασαν περισσότερες ασίστ (12-18).

Τελικά, έφυγε σχετικά εύκολα με το "διπλό" από την Κροατία, υποχρεώνοντας την Τσεντεβίτα σε μία ακόμα ήττα.

Ο αγώνας:

Με επιμέρους 23-11 στο β' δεκάλεπτο η Εφές κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να φύγει για τα αποδυτήρια στο +9 (35-44), έχοντας χτίσει μία σημαντικά διαφορά. Οι γηπεδούχοι είχαν κάνει ήδη 10 λάθη, ενώ είχαν μόλις 5 ασίστ έναντι 13 της τουρκικής ομάδας.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ο Ερντέν έστειλε τη διαφορά στους 16 (37-53), όμως σταδιακά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 (49-54) με τον Μπρέισι Ράιτ να πετυχαίνει τον 20ό του πόντο.

Το 55-59 του γ' δεκαλέπτου άφηνε ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα για τον τελικό νικητή. Ο Ράιτ της Τσεντεβίτα μείωσε σε 64-67 στα 6.22'' πριν το τέλος του αγώνα, αλλά τελικά η Εφές ξέφυγε με 68-73. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τελικά ο Φάρμαρ έκανε το 73-79 στα 30'' πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-44, 55-59, 73-81

Τσεντεβίτα: Ράιτ 24(3), Σουπούτ 6, Άντριτς 12(1), Σουτόν, Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 7(1), Ζελαμπάλ 18(4), Τόμας, Γκριν, Μπάζνταριτς.

Εφές: Φαρμάρ 21(3), Βούγιασιτς 17(3), Ερντέν 10, Τουντσερί, Σιπ 9(1), Γκόνλουμ 11, Σαβάνοβιτς 8(1), Λούκας, Μπάρατς 5.