Σιένα - Μάλαγα 91-72

Την 5η της συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα, πέτυχε η Σιένα η οποία διέλυσε τη Μάλαγα με σκορ 91-72 και κάλυψε εύκολα το -2 του α' αγώνα (vid)

Η Σιένα ήταν να μην πάρει φόρα... Τώρα που πήρε, δείχνει ασταμάτητη. Η ομάδα του Λούκα Μπιάνκι διέλυσε με σκορ 91-72 της Μάλαγα για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πέτυχε την 5η της φετινή νίκη.

Αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι οι Ιταλοί είχαν ξεκινήσει με 3 ήττες τη φετινή κούρσα στην Ευρώπη, όμως όχι μόνο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν αλλά και να διεκδικούν με αξιώσεις ακόμα και την 1η θέση στα δύο παιχνίδια που απομένουν.

Η Σιένα τελείωσε το ματς με 46% στα τρίποντα, ευστοχώντας σε συνολικά 13 σουτ τριών πόντων από τα 28 που επιχείρησε, ενώ είχε μόλις 11 λάθη, έναντι 14 των Ισπανών.

Μετά το στραβοπάτημα της Μάλαγα, η Μακάμπι την έπιασε στην 1η θέση της βαθμολογίας, όπου πλέον συγκατοικούν με απολογισμό 6-2 νίκες.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του για περίπου 8 λεπτά που η Μάλαγα έβρισκε λύσεις και η Σιένα δεν είχε πατήσει ακόμα το γκάζι. Μετά το 22-20 στο 8' ακολούθησε ένα γρήγορο σερί 8-0 από πλευράς Ιταλών οι οποίοι ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 30-20.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στη β' περίοδο... Το 32-24 το οποίο έγραψε ο Πέροβιτς, μετατράπηκε σε 41-26 με επιμέρους 9-2 κι εκεί η Σιένα ξέφυγε. Ο Καραρέτο έγραψε το 51-33 εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18 πόντους.

Το 56-40 του ημιχρόνου δεν άφηνε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Μάλαγα. Ο Ντράγκιτς μείωσε σε 63-51, όμως ο Σανικίτζε με τρίποντο στο τέλος του γ' δεκαλέπτου έγραψε το 74-59.

Στο δ' δεκάλεπτο, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και η Σιένα έφτασε εύκολα στην 5η της φετινή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 56-40, 74-59, 91-72

Σιένα (Μπιάνκι): Κασούν 2, Μπράουν 5, Καραρέτο 9(1), Ράσιτς 10(2), Κάνγκουρ 11(3), Σανικίτζε 10(1), Ρες 7(1), Όρτνερ 12, Τζάνινγκ 5(1), Χάκετ 7(1), Μος 13(3).

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 16(2), Γουίλιαμς 4, Λίμα 2, Βιδάλ, Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 2, Πέροβιτς 4, Γκιστ 3(1), Βάσκεθ 4, Ζόριτς 29, Ντράγκιτς 4.