Ρεάλ Μαδρίτης - Εφές Πίλσεν 89-86

Real Madrid's guard Sergio Llull (L) vies with Efes Pilsen's Serbian guard Igor Rakocevic (R) during the Euroleague basketball match Real Madrid vs Efes Pilsen on February 3, 2011 at the Caja Magica hall in Madrid.    AFP PHOTO/ PEDRO ARMESTRE (Photo credit should read PEDRO ARMESTRE/AFP/Getty Images)
Real Madrid's guard Sergio Llull (L) vies with Efes Pilsen's Serbian guard Igor Rakocevic (R) during the Euroleague basketball match Real Madrid vs Efes Pilsen on February 3, 2011 at the Caja Magica hall in Madrid. AFP PHOTO/ PEDRO ARMESTRE (Photo credit should read PEDRO ARMESTRE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 89-86 χάρη σε δύο βολές στο τέλος του Πάμπλο Πιτζιόνι

Στο ντέρμπι κορυφής του Ζ' ομίλου η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 89-86 της Εφές Πίλσεν κάνοντας το "3 στα 3" στο TOP-16 της Ευρωλίγκας και είναι το πρώτο φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την κατάκτηση της πρωτιάς.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πέτυχε την 9η νίκη της μέσα στο 2011 στο οποίο είναι αήττητη. Μοιραίος στο τέλος ο Τουντσερί που έκανε λάθος στα 5'' πριν το τέλος και ο Πριτζιόνι κέρδισε φάουλ που τον έστειλαν στις βολές.

Τις έβαλε και τις δύο και έγραψε το 89-86 με το οποίο επικράτησε η Ρεάλ Μαδρίτης. Νωρίτερα, το ματς στην παράταση έστειλε ο Ροντρίγκεθ ο οποίος με τρεις βολές ισοφάρισε σε 79-79 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Το σουτ για τη νίκη της Εφές Πίλσεν που επιχείρησε ο Μάρεϊ κόπηκε από τον Τάκερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-46, 65-65, 79-79 (παρ.), 89-86

Ρεάλ Μ. (Μεσίνα): Τόμιτς 2, Πριτζιόνι 17(4), Σουάρεθ 6, Ρέγιες 3, Μίροτιτς 12(1), Ροντρίγκεθ 13(2), Μπέγκιτς, Βιντάλ, Φίσερ 15, Γιουλ 2. Τάκερ 19(1).

Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι, Ρακόσεβιτς 16(1), Ρόμπερτς 10(1), Τουντσερί 5(1), Θόρντον 18(4), Γκόνλουμ 13(1), Ραντούλιτσα, Βούισιτς 9, Νάχμπαρ 5, Μάρεϊ 10, Γκιουλέρ.