Ρεάλ - Μακάμπι 74-68

Η Μακάμπι απείλησε τη Ρεάλ με την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της όμως ο Σέρχιο Γιούλ με οκτώ πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα ''κλείδωσε'' το 74-68 επί των Ισραηλινών!

Η ''ομάδα του λαού'' ταξίδεψε στη Μαδρίτη ως αήττητη στο TOP-16 και απείλησε τη Ρεάλ με δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη Euroleague όμως ο Σέρχιο Γιούλ έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο 74-68 επί των Ισραηλινών με κρίσιμους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Οι έξι σερί νίκες της Μακάμπι μακριά από το Τελ Αβίβ καθώς και το αήττητο των Ισραηλινών στο TOP-16 ήταν δύο σοβαροί λόγοι για να...αγχωθεί η Ρεάλ κόντρα στην ''ομάδα του λαού''. Οι Μαδριλένοι πέρασαν την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τους Μπουρούση, Μίροτιτς ωστόσο ο Τάιους κρατούσε όρθια τη Μακάμπι, ισοφαρίζοντας σε 6-6 στο 3'55'' κι έχοντας όλους τους πόντους των φιλοξενούμενων σε αυτό το διάστημα!

Ο Μίροτιτς (7π. με 1/2τρίπ.) έκανε το 12-8 στο 5'28'' ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ με τέσσερις σερί πόντους έστειλε τη διαφορά στο +8 (16-8) για τους γηπεδούχους. Ο Πάμπλο Λάσο πέρασε τον Ροντρίγκεθ στο πλευρό του Γιούλ και η Ρεάλ προηγήθηκε 19-13 με γκολ-φάουλ του ''Chacho'' στο 8'12''. Η Μακάμπι πέρασε την μπάλα στη ρακέτα με τον Σχορτσιανίτη (7π. με 3/3 δίπ.) μειώνοντας σε 19-17 ενώ ο Τζο Ίνγκλες έκανε το 19-20 στο 10' για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ!

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν 21-25 με τον Ράις όμως η Ρεάλ ''έτρεξε'' σερί 7-0, προηγήθηκε 28-25 με 2/2 βολές του Ρούντι ενώ ο Ντρέιπερ έδωσε... αέρα εφτά πόντων στη ''Βασίλισσα'', κάνοντας το 36-29 στα 2'08'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ισραηλινοί δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδοθούν έτσι εύκολα, με τον Γκάι Πνίνι να διαμορφώνει το 39-35 του ημιχρόνου πίσω από τα 6μ.75.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν 44-36 με 2/2 βολές του Μίροτιτς (9π. με 6/6 βολ.) ωστόσο η Μακάμπι βρήκε λύσεις με τους Σμιθ, Χίκμαν. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό μπλακ-άουτ της Ρεάλ και προηγήθηκαν 46-50 με τρίποντο του Οχαγιόν, πριν ο Σμιθ διαμορφώσει το 46-52 στο 25'05''! Οι Ισραηλινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους ενώ τα ξεσπάσματα των Ροντρίγκεθ, Φερνάντεθ κρατούσαν τη Ρεάλ μέσα στο παιχνίδι (56-57, στο 30')!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα μισά της τέταρτης περιόδου, όταν ο ''Σόφο'' (13π.) ισοφάρισε 64-64. Ο Ράις από τη γραμμή των βολών έκανε το 64-66 ενώ ο Ρέγες (8π.) απάντησε άμεσα για τη Ρεάλ, κάνοντας το 66-66 στα 3'26'' για τη λήξη.

Ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν, με τον Σέρχιο Γιουλ να διαμορφώνει το 69-66 πίσω από 6μ.75! Ο Σχορτσιανίτης από τη γραμμή των βολών μείωσε 69-68 όμως ο Γιουλ με νέο τρίποντο και 2/2 βολές έκανε το 74-68 στα 42'', δίνοντας αφορμή για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο Palacio de Deportes! Ακολούθησε λάθος του Χίκμαν και άστοχη επίθεση του Σμιθ, το σκορ δεν άλλαξε και η Ρεάλ ανέβηκε στο 4-1 στον ΣΤ' όμιλο, όπως και οι Μακάμπι, ΤΣΣΚΑ.