Μπιλμπάο - Μάλαγα 85-70

Η Μπιλμπάο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε εντός έδρας της Μάλαγα με 85-70. Εξαιρετικοί οι Κώστας Βασιλειάδης, Δημήτρης Μαυροειδής (video).

Η Μπιλμπάο, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Κώστα Βασιλειάδη και Δημήτρη Μαυροειδή σημείωσε την πρώτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε της Μάλαγα με 85-70.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με 22-17, προτού το συγκρότημα του Τσους Ματέο μειώσει στο καλάθι στο ημίχρονο (36-34).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν εξαιρετικός και έδωσε στην ομάδα του το θετικό αποτέλεσμα. Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 19 πόντους, ευστοχώντας και σε δύο τρίποντα, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 11 π.

Για τη Μάλαγα ο Φρίλαντ σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ ο Φιτς είχε 17 για τους Ανδαλουσιανούς, οι οποίοι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς στην δεύτερη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 36-34, 58-52, 85-70

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Τζος Φίσερ, Τζάκσον 14, Χαμπλ, Μαυροειδής 11, Μπάνιτς 8, Μουμπρού 18(2), Ερβέλ 5, Ντ'Ορ Φίσερ 2, Λόπεθ 8(2), Βασιλειάδης 19(2), Γκριμάου

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 17(1), Ροντρίγκεθ 4, Ρόουλαντ 9, Λίμα, Βάλτερς, Πέριτς 11, Γκαρμπαχόθα 5(1), Φρίλαντ 18, Πέιν, Ζόριτς 6.