Νίκη-πρόκριση για τη Μιλάνο

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Μιλάνο νίκησε τη Μπάμπεργκ στην Ιταλία με 74-73 και προκρίθηκε στο Top-16 της Euroleague.

Η Μιλάνο επικράτησε της Μπάμπεργκ στην Ιταλία με 74-73 και εξασφάλισε την πρόκριση της στο Top-16 της Euroleague. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και να τσεκάρουν το "εισιτήριο" τους για την δεύτερη φάση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με τον Τζιρμπες να προηγηθούν με 9-2 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 2-11 και ο Λάνγκφορντ έριξε την διαφορά στους έξι πόντους. Ο Τζιότι πέτυχε το 7-11 και ο Σάντερς με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 7-14 στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Ο Λάνκγοφορντ έκανε το 10-14 και ο Τζέρελς με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 13-14 και ο Τζίρμπες σημείωσε το 13-16. Ο Φίσερ έκανε το 15-20, με τον Λάνγκφορντ να κάνει το 16-20. Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-20.

Στην δεύτερη περίοδο, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Ο Λαβάλ μείωσε σε 22-26, ενώ ο Λάνγκφορντ έφερε τους Ιταλούς ένα καλάθι (24-26) πίσω στο σκορ. Ο Μος ισοφάρισε σε 28-28, με τον Τζεντίλε να δίνει το προβάδισμα στη Μιλάνο. Οι παίκτες του Μπάνκι διατηρούσαν το προβάδισμα τους για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 37-34.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σμιθ να πετυχαίνει το 41-44 για τους φιλοξενούμενους. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μιλάνο και τη Μπάμπεργκ έκλεισε στο 51-52.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Σάντερς έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους Γερμανούς (54-59), όμως ο Λαβάλ ισοφάρισε σε 59-59. Ο Σάντερς έκανε το 59-61 για τη Μπάμπεργκ, με τον Λάνγκφορντ να ισοφαρίζει σε 63-63 με δύο εύστοχες βολές. Οι φιλοξενούμενοι παρόλα αυτά, με κάρφωμα του Φίσερ πήραν το προβάδισμα με 69-71. Ο Βελίτσκοβιτς ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (69-73), όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κατάφεραν να "κλειδώσουν" τη νίκη με 2/2 βολές του Τζεντίλε.