Μάλαγα - Παναθηναϊκός 66-60

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να διατηρεί τον έλεγχο στο ματς με την Μάλαγα στην Ανδαλουσία, όμως ο Μάρκους Ουίλιαμς με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ολική επαναφορά για τους Ισπανούς (66-60), οι οποίοι κάλυψαν και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς (video).

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τον έλεγχο στην αναμέτρηση απέναντι στη Μάλαγα για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι, όμως οι Ισπανοί κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο να περάσουν μπροστά και να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μάλαγα ο Μάρκους Ουίλιαμς, ο οποίος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και με διαδοχικά δικά του καλάθια σφράγισε το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα.

Παράλληλα, η Μάλαγα κάλυψε και την διαφορά της ήττας στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ (78-73), διατηρώντας τις ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι Ισπανοί πλέον έχουν ρεκόρ στον Έ Όμιλο 5-5, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο 6-4.

Ο Μάρκους Ουίλιαμς σημείωσε 22 πόντους με 3/4 βολές, 2/8 δίποντα και 5/7 τρίποντα, έχοντας 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Λούκα Ζόριτς είχε 14 πόντους και ο Φραν Βάσκεθ 13. Για τον Παναθηναϊκό ο Γιόνας Ματσιούλις σταμάτησε στους 15 πόντους και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς είχε 14.

Ο αγώνας:

Η Μάλαγα προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση και να επιβάλει το παιχνίδι της με το βοήθεια του κόσμους της. Ο Λούκα Ζόριτς έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει ο Γκιστ σε 2-2. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα θα σημειώσουν τέσσερις διαδοχικούς πόντους, με αποτέλεσμα να αποσπαστούν με 6-2. Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα.

Ο Γιόνας Ματσιούλις με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 6-5 για τον Παναθηναϊκό, ενώ ακόμα ένα τρίποντο από τον Ρόκο Λένι Ούκιτς έκανε το 6-8 για τους φιλοξενούμενους, με τον τεχνικό των Ισπανών να καλεί τάιμ άουτ, πέντε λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Βάσκεθ ισοφάρισε για τη Μάλαγα, όμως ο Γιόνας Ματσιούλις με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 8-11 για τους "πράσινους". Ο Βιδάλ αστόχησε σε τρίποντο στο 8' με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να κάνει το 8-14 με ακόμα ένα τρίποντο για τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, καθώς η Μάλαγα δεν μπορούσε να πλησιάσει το "τριφύλλι", με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να πετυχαίνει με καλάθι το 8-16, ανεβάζοντας στους εννέα πόντους το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λούκα Ζόριτς έκανε το 10-16, μειώνοντας για τους Ισπανούς, ενώ ο Ουίλιαμς σημείωσε το 13-16. Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ στο 12ο λεπτό. Ο Στέφαν Λάσμε, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ με κάρφωμα πέτυχε το 13-18 και ο Ούλιαμς με σουτ δύο πόντων σημείωσε το 15-18.

Στο 14ο λεπτό του αγώνα, ο Γιόνας Ματσιούλις με 1/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (19-15). Η Μάλαγα πίεζε, όμως ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις, με αποτέλεσμα ο Γιάσμιν Ρέπεσα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κάλογουεϊ έκανε το 17-23 και ο Σιμόν με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τους γηπεδούχους στο -3 (20-23).

Στην συνέχεια, όμως ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 20-25 για να μειώσει ο Ζόριτς σε 22-25. Ο Γκιστ στο 17' με τρίποντο πέτυχε το 22-28, ενώ στην επόμενη φάση έκλεψε και τη μπάλα, αλλά οι "πράσινοι" δεν θα καταφέρουν να πετύχουν καλάθι. Ο Λάσμε με δύο βολές έκανε το 22-30 (1:32'' πριν το ημίχρονο). Ο Βάσκεθ πέτυχε το 24-30 και ο Τσαρτσαρής έκανε το 24-32, με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να ανεβάζει την διαφορά στους δέκα πόντους (24-34). Ο Ουίλιαμς έκανε το 26-34 και ο Ούκιτς με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (26-35).

Αντέδρασε η Μάλαγα

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Γιόνας Ματσιούλις με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 26-38, όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν μειώσουν με σερί 7-0 (33-38). Η Μάλαγα αντέδρασε και με ακόμα ένα καλάθι από τον Λούκα Ζόριτς πλησίασε στους τρεις πόντους (35-38 στο 23'), με τους γηπεδούχους να έχουν 9-0 σερί.

Ο Ματσιούλις, όμως έδωσε σημαντική ανάσα στο "τριφύλλι" , αφού με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Παναθηναϊκός αποσπάστηκε με έξι πόντους (35-41). Στο 25ο λεπτό ο Κάλογουεϊ με σουτ τριών πόντων έκανε το 38-41, αλλά ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με ακόμα ένα τρίποντο θα επαναφέρει την διαφορά στους έξι πόντους (38-44). Ο Ουρτασούν έκανε το 40-44, όμως ο Λάσμε με κάρφωμα σημείωσε το 42-46, 3:24'' πριν το τέλος.

Ο Βάσκεθ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους για τη Μάλαγα (43-46). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε το 43-48, όμως ο Ουρτασούν μείωσε σε 44-48 για τους γηπεδούχους και ο Ούκιτς με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στον Παναθηναϊκό (44-51), αναγκάζοντας τον Γιάσμιν Ρέπεσα να πάρει τάιμ άουτ, καθώς είδε πώς οι "πράσινοι" άντεξαν την πίεση των Ισπανών και άνοιξαν πάλι την ψαλίδα.

Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 53-44, έπειτα από καλάθι του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 47-53, με τον Μάρκους Μπανκς να χρεώνεται στην επόμενη φάση με αντιαθλητικό και τον Ουίλιαμς με 1/2 βολές πετυχαίνει το 48-53 και στην επαναφορά να ρίχνει την διαφορά στους τρεις πόντους (50-53) στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Φραν Βάσκεθ με 1/2 βολές έφερε τη Μάλαγα στο 32ο λεπτό σε απόσταση αναπνοής (52-53) και ο Γιόνας Ματσιούλις πέτυχε το 52-55 και ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο πέτυχε το 52-58. Ο Σιμόν έκανε το 55-58 και ο Ούκιτς με δύο εύστοχες βολές 3:30 πριν το τέλος έκανε το 55-60.

Ο Ζόριτς μείωσε σε 57-60 και ο Μάρκους Ουίλιαμς στο 38ο λεπτό ισοφάρισε για τη Μάλαγα σε 60-60. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε λάθος, με τον Ουίλιαμς και πάλι να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να δίνει μετά από πάρα πολύ ώρα το προβάδισμα στη Μάλαγα (63-60). Ο Αμερικανός βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τη Μάλαγα, κάνοντας το 66-60, σκορ με το οποίο τελικά οι Ισπανοί πήραν τη νίκη, ενώ κάλυψαν και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 26-35, 44-53, 66-60.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 9(2), Ουίλιαμς 22(5), Πάνκο, Βιδάλ, Ουρτασούν 3, Κάλογουεϊ 5(1), Πέροβιτς, Βάσκεθ 13, Ζόριτς 14.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15(4), Ούκιτς 14(3), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 7(1), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 6.