Μακάμπι Τελ Αβίβ - Φενέρμπαχτσε 91-73

Την πρώτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας πήρε η Μακάμπι που νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 91-73. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα οι Τούρκοι έπειτα από τρία ματς (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε την απόδοση της στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε με 91-73.

Οι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, αφήνοντας τους Τούρκους χωρίς θετικό αποτέλεσμα έπειτα από τρεις αγώνες.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με τον Τζέιμς προηγήθηκε με 13-9 της Κάχα. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ζαν Τάμπακ ισορρόπησαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-21. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Μάικ Μπατίστ να διαμορφώνει το σκορ με το οποίο θα πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (36-36).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να βρεθούν στο 30 μπροστά στο σκορ με 53-48. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-36, 53-48, 91-73.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 3(1), Τζέιμς 22, Σμιθ 11, Χίκμαν 24 (1), Ελιάχου 5, Ροθ 8(2), Πνίνι, Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 4, Τόμας 2, Λάντεσμπεργκ 8.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 15(1), Ονάν 7(1), Ερμίς, Σάτο 15(2), Άντερσεν, Πεκέρ 2, Σάβας 2, Μπατίστ 10, Μπογκντάνοβιτς 15(2), Πρέλτζιτς 7.