Κάχα Λαμποράλ - Αρμάνι Μιλάνο 64-62

Αν και η Αρμάνι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 17 πόντους, έχασε με 64-62 από την Κάχα Λαμποράλ που έπαιξε το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση. Άνω κάτω ο Γ' όμιλος

Η Αρμάνι Μιλάνο έχασε ένα ματς που έμοιαζε δικό της, καθώς ηττήθηκε με σκορ 64-62 μέσα στη Βιτορία από την Κάχα Λαμποράλ.

Στα 5'' ο Ερτέλ έγραψε το τελικό 64-62 και χάρισε τη νίκη στην Κάχα Λαμποράλ που έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για πρόκριση.

Η τελευταία έχει νικήσει δύο φορές την Αρμάνι Μιλάνο, οπότε σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχει το πάνω χέρι. Πλέον, οι Βάσκοι χρειάζονται μία νίκη και δύο ήττες της ιταλικής ομάδας για να περάσουν στο TOP-16, ενώ έχει ακόμα μαθηματικές ελπίδες και η Τσεντεβίτα.

Όπως καταλαβαίνετε, ο Γ' όμιλος έγινε άνω κάτω μετά από αυτό το αποτέλεσμα, με την Αρμάνι Μιλάνο να χάνει ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της.

Στο 18' ο Μπουρούσης με 1/2 βολές έκανε το 21-36, ενώ ο Χέρστον έγραψε το 23-40 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και παρ' ότι η Αρμάνι κράτησε το προβάδισμα στο τέλος της γ' περιόδου, είχε πια σαφώς ένα μικρότερο προβάδισμα (8π.). Με τους πόντους του Λάμπε η Κάχα Λαμποράλ ισοφάρισε σε 59-59 και τελικά ο Ερτέλ στα 5'' πριν το τέλος έγραψε το τελικό 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-42, 45-53, 64-62

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Νοσιόνι 8, Μ.Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας 2, Σαν Εμετέριο 17(3), Πλάις, Ερτέλ 11(1τρ, 5ασ), Όλεσον 6, Λάμπε 14(1τρ, 12ρ), Ν.Μπιέλιτσα 2(9ρ), Κοζέρ.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3(1), Χέρστον 8(1), Φώτσης 5(1), Κουκ 14(4), Κιότι, Μπουρούσης 11(10ρ), Μέλι, Λάνγκφορντ 16(3), Χέντριξ, Μπαζίλε 5(1)