Ηττα από τη Ρεάλ και τρίτη θέση για Ολυμπιακό

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - REAL MADRID (ÊÙÓÔÁÓ ÌÁÊÑÕÄÇÌÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η Ρεάλ νίκησε με 73-79 τον Ολυμπιακό, οι ερυθρόλευκοι εξασφάλισαν -στη χειρότερη- την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της EuroLeague, όμως αυτό που τους ενόχλησε ήταν ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι.

Η ήττα δεν κόστισε, ο Ολυμπιακός απλά ξέρει ότι θα είναι οριστικά τρίτος. Η Ρεάλ νίκησε με 73-79 μέσα στο ΣΕΦ, αλλά αυτό που πραγματικά ενόχλησε τους ερυθρόλευκους ήταν ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι λίγο πριν από το τέλος. Αλλωστε ήταν περισσότερο ένα ματς γοήτρου για τους Πειραιώτες, που το διεκδίκησαν με όλες τις δυνάμεις τους και το έχασαν δίκαια. Κέρδισαν το χειροκρότημα του κόσμου, αλλά έφυγαν λαβωμένοι από το παρκέ λόγω της απώλειας του Αμερικανού

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

MVP

Ο Αντονι Ράντολφ ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές το γηπέδου. Είχε 21 πόντους με 4/4βολές, 7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 27 στην αξιολόγηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Κεμ Μπιρτς έμεινε μόλις 5 λεπτα στο παρκέ και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου. Ο λόγος; Το επεισόδιο που είχε με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο στο πρώτο μέρος. Ο προπονητής του Ολυμπιακού ουσιαστικά τον τιμώρησε και δεν τον χρησιμοποίησε άλλο και τα 5 λεπτά ήταν η δεύτερη μικρότερη συμμετοχή του Αμερικανού στην EuroLeague. Είχαν προηγηθεί τα 3:57 στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα...

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το τέταρτο φάουλ που έκανε ο Βαγγέλης Μάντζαρης αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο 27χρονος πλέι μέικερ το έκανε στο 25' και για τα επόμενα 10 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα. Ο Γιουλ δεν είχε πλέον αντίπαλο και η Ρεάλ απέκτησε ξεκάθαρα τον έλεγχο του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν και το ρυθμό τους και στην επίθεση κι αυτό τους κόστισε πάρα πολύ. Οταν επέστρεψε βοήθησε τον Ολυμπιακό να ανακάμψει, αλλά ήταν μάλλον αργά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου στο πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχε 9 πόντους, σταμάτησε τον Αγιόν και ήταν ο βασικός λόγος, μαζί με τον Κώστα Παπανικολάου, που ο Ολυμπιακός κυριάρχησε μέχρι το 7'. Οι ερυθρόλευκοι βρεθηκαν στο +8 (18-10) με την άμυνα να λειτουργεί πολύ καλά, όμως εκεί ήρθε η αντίδραση από τη Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι μείωσαν αμέσως με τον Ράντολφ να κάνει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση (18-16 στο 9') και τον Γιουλ να ευστοχεί σε τρίποντο (20-19 δεκάλεπτο).

Στη δεύτερη περίοδο, η εναλλαγή στο προβάδισμα ήταν συνεχείς. Πότε ο Γκριν και πότε ο Αγραβάνης σκόραραν για τον Ολυμπιακό, την ίδια στιγμή που οι Μαδριλένοι έπαιρναν βοήθειες κυρίως από Ράντολφ και Γιουλ. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 37-37 του ημιχρόνου, δείγμα της μάχης που έγινε σε όλο το 20λεπτο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πάλευαν σε κάθε φάση και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (43-37 και 48-42) με τρίποντα από Σπανούλη και Μάντζαρη. Ομως η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε το 4ο φάουλ του Μάντζαρη και αμέσως επέστρεψε στο ματς, με τον Γιουλ να έχει πλέον πεδίο δράσης.

Ο Ισπανός έφτασε στους 14 και έγραψε το 52-56 στο 28', για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 54-58 υπέρ της Ρεάλ.

Ο Ντόνσιτς έκανε και το 54-60 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου και ο Χαντερ το 58-66 στο 35', σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Γιουλ έφερε το ματς και στο +9 (63-72) στο 37' κι εκεί έδωσε σημάδια ζωής ο Ολυμπιακός. Επέστρεψε ο Μάντζαρης, βελτιώθηκε αμέσως και η άμυνα (με πολύ χαμηλό σχήμα) και η επίθεση και 1:55 πριν από τη λήξη έγινε το 68-72 με τρίποντο από τον Σπανούλη.

Ο Γιουλ με 1/2 βολές έκανε το 68-73, ο Παπανικολάου μείωσε σε 70-73 και ο Σπανούλης έχασε ευκαιρία να μειώσει περισσότερο. Ο Γιουλ έκανε το 70-75, ο Σπανούλης με 1/2 βολές το 71-75 και ο Ράντολφ στα 28'' με 2/2 βολές το 71-77. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 9 (1/7 δίπ., 2/5 τρίπ., 1/2 βολ., 3 ασ.), Ουότερς 2, Αγραβάνης 10 (1/5 δίπ., 1/6 τρίπ.), Μιλουτίνοφ 18 (5/6 δίπ., 8/10 βολ.), Παπανικολάου 11 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 3 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 21 (1 τρίπ., 5 ριμπ., 4 κοψ.), Ντρέιπερ, Ρούντι, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 7 (1), Ρέγιες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 2, Χάντερ 10, Γιουλ 21 (2 τρίπ,. 5 ασ.), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 5 (1).