Γαλατάσαραϊ - Ολυμπιακός 78-77

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο "Αμπντί Ιπεκτσί" με τη Γαλατάσαραϊ να κερδίζει τον Ολυμπιακό με σκορ 78-77 χάρη στον Τζαμόν Γκόρντον που "σκότωσε" την πρώην ομάδα του (video)

Ο Ολυμπιακός με απίστευτο τρίποντο του Κώστα Σλούκα σε νεκρό χρόνο έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο στο τέλος έχασε από την Γαλατάσαραϊ με σκορ 78-77, σε ένα ματς που άξιζε τη νίκη.

Οι "ερυθρόλευκοι" υπέστησαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, όμως έδειξαν πως έχουν και τις δυνατότητες και τα ψυχικά αποθέματα για να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Αρκεί να περιορίσουν τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους που τους στέρησαν και τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη μέσα στην Τουρκία. Ο Κώστας Σλούκας έκανε εκπληκτικό παιχνίδι κι ήταν εκείνος ο οποίος με φοβερό τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 69-69 στην εκπνοή του κανονικού αγώνα πολύ πίσω από το κέντρο του γηπέδου.

Στην παράταση, αν και ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του, στο τέλος δεν κατάφερε να περιορίσει τον Τζαμόν Γκόρντον ο οποίος "σκότωσε" την πρώην ομάδα του με συνεχόμενα καλάθια. Τελείωσε δε το παιχνίδι με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας αστόχησε για δύο, η μπάλα πήγε στον Γκετσεβίτσιους όμως ούτε εκείνος έβαλε το τελευταίο σουτ που επιχείρησε. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ, όμως οι Ντόρσι και Χάινς ήταν πραγματικοί ογκόλιθοι κατά διαστήματα μέσα στο παιχνίδι.

Με τους Παπανικολάου, Άντιτς, Ντόρσι, Μάντζαρη και Σπανούλη ξεκίνησε το παιχνίδι του στο Αμπντί Ιπεκτσί ο Ολυμπιακός που πήρε από την αρχή το προβάδισμα (2-4, 4-6) και δεν το έχασε μέχρι το 6ο λεπτό. Τότε ο Τζαμόν Γκόρντον με τρίποντο έγραψε το 9-6 και ξεσήκωσε τον κόσμο στο γήπεδο που έπαιξε το ρόλο του.

Με όπλο την καλή του άμυνα ο Ολυμπιακός έτρεχε στον αιφνιδιασμό όποτε του το επέτρεψε η Γαλατάσαραϊ και πετύχαινε μερικά εύκολα καλάθια (12-10, 13-13), ωστόσο οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τα ριμπάουντ. Γεγονός που τους έδινε τη δυνατότητα να πάνε σε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Τελικά το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-15 και το ματς ιδιαίτερα ισορροπημένο (9-11 ριμπ., 1-2 λάθη).

Η συνέχεια βρήκε τον Ντόρσι στον πάγκο επειδή είχε κάνει το 2ο του φάουλ και ο Χάινς που είχε πάρει τη θέση του, ισοφάρισε σε 19-19 στο 12'. Ο Σλούκας έδινε πολλές ανάσες για τον Ολυμπιακό σε άμυνα κι επίθεση, ενώ την ίδια στιγμή που οι "ερυθρόλευκοι" είχαν πολλά άστοχα σουτ τριών πόντων (1/10 στο ημίχρονο) οι παίκτες του Μαχμουτί με όπλο την ευστοχία τους ξέφυγαν με 26-21.

Στο 14' ο Σλούκας μείωσε σε 26-24 όμως οι Τούρκοι πάτησαν γκάζι σε εκείνο το σημείο και έτρεξαν ένα γρήγορο 12-0 το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διαφορά 14 πόντων (38-24). Μετά από τρία λεπτά επιθετικής αφλογιστίας ο Ολυμπιακός κι αφού ο Ίβκοβιτς κάλεσε ένα τάιμ άουτ με σχετική καθυστέρηση, οι "ερυθρόλευκοι" αφυπνίστηκαν και πήραν μερικές λύσεις από Σπανούλη και Πρίντεζη ωστόσο έφυγε για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-28.

Αντεπίθεση με Σπανούλη

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έδειξε πιο αποφασισμένος. Η αγωνιστική άνοδος του Βασίλη Σπανούλη ήταν καταλυτική καθώς δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Στο 25' ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" μείωσε σε 46-43 με νέο δικό του σουτ κι ενώ ο Ντόρσι κέρδισε φάουλ στη συνέχεια, έχασε τις βολές (0/2).

Από εκεί κι έπειτα, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του και με τον Σπανούλη στον πάγκο που έπρεπε να πάρει μερικές ανάσες, η Γαλατάσαραϊ με σερί 11-0 επανέφερε τη διαφορά στους 14 πόντους (57-43). Τελικά ο Σπανούλης ήταν και πάλι εκείνος που μείωσε σε 57-47 με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου σε ένα παιχνίδι που οι "ερυθρόλευκοι" στερούνταν δημιουργίας έχοντας μόλις 4 ασίστ.

Στο δ΄δεκάλεπτο ήταν καθοριστική η συμβολή του Κάιλ Χάινς ο οποίος έκοψε μερικές φορές τους αντιπάλους του και πέτυχε κρίσιμους πόντους. Ο Σπανούλης μείωσε σε 57-50, ενώ με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους γράφτηκε το 59-59 στο 35' που έδωσε ουσιαστικές ελπίδες στον Ολυμπιακό. Ο Χάινς ισοφάρισε εκ νέου σε 61-61 στο 37' όμως ο Γκόρντον ευστόχησε σε σουτ-μαχαιριά απέναντι στην πρώην ομάδα του για το 63-61.

Ο τελευταίος έγραψε το 65-62 στα 11'' πριν το τέλος του αγώνα και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Στα 9'' πριν τη λήξη ο Σλούκας με 2/2 βολές μείωσε σε 65-64. Ο Λάκοβιτς στα 6'' πριν τη λήξη μείωσε σε 67-64, ενώ έκανε το φάουλ στον Σπανούλη στα 3'' ο οποίος έγραψε το 67-66. Και πάλι με βολές, ο Λάκοβιτς έκανε το 69-66, όμως ο Κώστας Σλούκας με απίστευτο τρίποντο στην εκπνοή ισοφάρισε σε 69-69.

Με την ψυχολογία, αλλά...

Με την ψυχολογία στα ύψη, όπως ήταν φυσικό, ο Ολυμπιακός μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Με δύο τρίποντα από Σπανούλη και Γκετσεβίτσιους, οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 72-75 στο 42', ωστόσο ο Γκόρντον έδωσε στο δίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα ανάσα στην ομάδα του, δίνοντάς της το προβάδισμα (76-75).

Στο 1.29'' πριν το τέλος ο Γκετσεβίτσιους με 2/2 βολές έκανε το 76-77, ενώ στην επόμενη επίθεση οι Τούρκοι έκαναν το λάθος. Ο Γκετσεβίτσιους στα 46'' έχασε το σουτ, ενώ ο Γκόρντον έγραψε το 78-77 στα 27'' πριν τη λήξη που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι Σλούκας και Γκετσεβίτσιους ήταν άστοχοι στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού και το σκορ δεν άλλαξε, με την πικρία να μένει για τους "ερυθρολεύκους" που έφτασαν κοντά στην επικράτηση αλλά δεν τα κατάφεραν...

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 42-28, 57-47, 69-69 (κ.α.), 78-77

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 8, Λάκοβιτς 16(1), Κοξάλ, Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Λούκας 17(1), Αρσλάν, Οζέρ 10(2), Σάβοβιτς 6(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Άντιτς 2, Σπανούλης 24(2), Ντόρσι 5, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 9(1), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σλούκας 10(2), Λο.