Φενέρ - Λαμποράλ Κούτσα 91-90

Η Φενέρ δέχεται μόλις 69.8 πόντους στο TOP-16. Σήμερα η Λαμποράλ Κούτσα σκόραρε 90 στην Ulker Sports Arena όμως οι Τούρκοι δεν το... πλήρωσαν και σημείωσαν την πρώτη εντός έδρας νίκη (91-90) στο TOP-16.

Η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ προηγήθηκε ακόμα και με +15 πόντους (63-48) κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα κι εν τέλει επικράτησε δύσκολα με 91-90 στην Ulker Sports Arena, σημειώνοντας την πρώτη εντός έδρα νίκη της στη β' φάση της Euroleague.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο Μπιέλιτσα έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρ με 2/2 βολές (91-90, 39'47") έπειτα από φάουλ του Μπέρτανς. O Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Λαμποράλ όμως αστόχησε σε τρίποντο, ο Τίγι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Μπέρτανς ο οποίος όμως αστόχησε σε "νεκρό" χρόνο!

Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα ήταν ο κορυφαίος από πλευράς νικητών με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ και 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Έτσι οι Τούρκοι "ανέβηκαν" στο 4-2 στο TOP-16 ενώ οι Βάσκοι "έπεσαν" στο 2-4.

Ο Ντάβις Μπέρτανς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Λαμποράλ Κούτσα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στην Ulker Sports Arena. O Λετονός σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 11-16 στο 5'35", φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ βρήκε λύσεις από τον Σαβάς ενώ ο Γκάουντλακ διαμόρφωσε το 20-21, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Εν συνεχεία οι Βάσκοι προηγήθηκαν 31-32 με πέντε σερί πόντους του Μάικ Τζέιμς. Ο Πρέλντζιτς έκανε το 35-32 όμως ο Τορνίκε Σενγκέλια σκόραρε τους επόμενους εφτά πόντους των Βάσκων, για το 40-39. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-43 έπειτα από τρίποντο του Άντριου Γκάουντλακ, ο οποίος έκλεισε το πρώτο μέρος με 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (55-45, 22'23"). Εν συνεχεία ο Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσε το 63-48 για τη Φενέρ που επέβαλε τον ρυθμό της και ξέφυγε στο σκορ ωστόσο η Λαμποράλ βρήκε λύσεις με τα τρίποντα του Σαν Εμετέριο και τις προσπάθειες των Μάικ Τζέιμς, Ντάριους Άνταμς (75-73, 32'17"). Οι Βάσκοι δεν επέτρεψαν στη Φενέρ να ξεφύγει στο σκορ. Αντίθετα, μείωσαν σε 88-85 με 2/2 βολές του Κιμ Τίγι ενώ ο Μάικ Τζέιμς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 89-88 στα 58" για τη λήξη!

Τι ακολούθησε; Ο Γκάουντλακ αστόχησε στην επόμενη επίθεση της Φενέρ ενώ ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ από τον Μπογκντάνοβιτς κι έκανε το 89-90 με 2/2 βολές, στα 38"! Ο Μπιέλιτσα έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φενέρ με 2/2 βολές (91-90, 39'47") έπειτα από φάουλ του Μπέρτανς. O Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Λαμποράλ όμως αστόχησε σε τρίποντο, ο Τίγι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Μπέρτανς ο οποίος όμως αστόχησε σε "νεκρό" χρόνο!