Άλμπα Βερολίνου - Πρόκομ 67-64

Κόντρα στην αδύναμη Πρόκομ, η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε την 4η φετινή της νίκη με σκορ 67-64, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στο TOP-16 (vid)

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Άλμπα Βερολίνου μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Πρόκομ με σκορ 67-64 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πλέον, οι Γερμανοί ισορρόπησαν νίκες - ήττες (4-4) και διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Πολωνοί με όπλο τους τα ριμπάουντ (31-40) κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό στο δ' δεκάλεπτο και να διεκδικήσουν τη νίκη, όμως η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε την ψυχραιμία τους.

Ο αγώνας:

Στο δίλεπτο μετά την έναρξη του αγώνα, η Άλμπα Βερολίνου προηγήθηκε με σκορ 5-0 και παρ' ότι ισοφαρίστηκε γρήγορα, ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο όντας μπροστά με 15-13.

Στη β' περίοδο, ο Γουντ έκανε το 23-17 και ο Σάφαρτζικ το 30-23 για να φύγει τελικά η Άλμπα για τα αποδυτήρια, έχοντας χτίσει μία διαφορά 8 πόντους (36-28).

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τη γερμανική ομάδα η οποία ξέφυγε με 12 πόντους (42-30, 44-32), δείχνοντας να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Πάντως, η Πρόκομ δεν είχε τίποτα να χάσει και οι παίκτες της έπαιξαν για τη νίκη στο δ' δεκάλεπτο.

Μείωσαν στον πόντο μετά από βολές του Κόζαρεκ, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι στα 10'' πριν το τέλος, όμως η Άλμπα διατήρησε την ψυχραιμία της κι έφτασε στη νίκη. Αντίθετα, ο Μπλάσινγκειμ έχασε τις βολές στο τέλος, καθώς είχε 2/6!

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-28, 52-41, 67-64

Άλμπα Βερολίνου: Αβντάλοβιτς 2, Σούλτζε 2, Σάφαρτζικ 5, Τόμπσον 11, Μπάιαρς 5(1), Τζέντοβιτς 2, Μιράλες 3, Γουντ 14, Ιντμπιχί 10, Μόρλεϊ 13(1).

Πρόκομ: Παμούλα 6(2), Βίτκα 7(1), Ρόσζικ 3, Μπλασινγκέιμ 8(2), Άκερ 8(1), Μαχάλμπασιτς 12, Πόνιτκα, Κόζαρεκ 10(2), Στζότκα 1, Ρίτσαρντς 2, Χρίτσανιουκ 7.