EUROCUP

Ρίγα - ΠΑΟΚ 80-74

Πάλεψε για περισσότερο από ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αλλά ηττήθηκε στην πρεμιέρα του Β' ομίλου από τη Ρίγα με σκορ 80-74 μέσα στη Λετονία.

Με το... αριστερό ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στο Eurocup καθώς ηττήθηκε με σκορ 80-74 από την Ρίγα στη Λετονία, για την 1η αγωνιστική του Β' ομίλου.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν είχε πολλές επιλογές στην επίθεση εν αντιθέσει με τη Ρίγα η οποία είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 2/14 τρίποντα της Ρίγα καθώς είχε μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Καβαλιάουσκας. Πάντως, αυτός που έκανε τη μεγάλη ζημιά στους Θεσσαλονικείς ήταν ο Κέρτις Μίλειτζ που τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόρτνεϊ Σιμς με 19 πόντους.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Γκίντενς ο οποίος τελείωσε ματς με 17 πόντους, ενώ άλλους 16 είχε ο Μάρκους Γκόρι.

Ο αγώνας:

Η Ρίγα όντας γηπεδούχος μπήκε στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-0 και 7-2 δείχνοντας την πρόθεσή της να κρατήσει σε ρόλο κομπάρσου. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ παρά τα προβλήματα και το φόρτωμα των Γκόρι και Τσακαλιέρη με φάουλ από πολύ νωρίς, κατάφερε να ισοφαρίσει (7-7). Ο Καλαμπόκης έγραψε το 14-17 στο 7' και ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα (21-23), μέχρι που ο Μάρκι Πέρι έγραψε το 23-23 του α' δεκαλέπτου.

Τα πολλά λάθη κόστισαν στον ΠΑΟΚ στο α' δεκάλεπτο (5-3), ωστόσο το μεγάλο όπλο του ήταν τα ριμπάουντ (11-5), τα οποία εξακολούθησε να ελέγχει και στη β' περίοδο. Με τον Ντικούδη προηγήθηκε με 25-28 στο 12' ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως και ξέφυγαν στο σκορ.

Με ένα επιμέρους σκορ 9-2 η Ρίγα ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 44-38, υποχρεώνοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν το 60% στα δίποντα, ενώ στα τρίποντα σκοράρουν με 40% έχοντας 2/5 σουτ.

Πήρε μπροστά η Ρίγα

Στην επανάληψη, το παιχνίδι άλλαξαν οι ισορροπίες και η Ρίγα κατάφερε με όπλο την καλή της άμυνα αλλά και τις επιθετικές της λύσεις να ξεφύγει στο σκορ. Το 51-51 στο οποίο ισοφάρισε ο Γκόρι στο 25' μετατράπηκε σε 61-54 χάρη σε ένα επιμέρους 10-3 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι. Η Ρίγα κατάφερε με τον Κόρτνεϊ Σιμς να είναι ασταμάτητος βρέθηκε στο +8 (65-57) στο τέλος της γ' περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να παίξει το τελευταίο του χαρτί στην δ΄περίοδο. Και το έκανε... Ο Γκόρι με πέντε προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 65-62, ωστόσο οι Λετονοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση απάντησαν για το 69-62. Ο Δήμος Ντικούδης μείωσε σε 69-65, όμως ο Μίλειτζ ήταν ασταμάτητος... Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει έκτοτε και το τελικό 80-74 έγραψε ο Καλαμπάκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-44, 65-57, 80-74

Ρίγα: Πέρι 6, Βάλτερς 2, Γιανιτσένοκς 5, Μπερζίνς 5, Καβαλιάουσκας 11, Μίλειτζ 18, Κέιν, Σιμς 19, Μπέρτανς 14(2).

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 17, Στίγκερς 5(1), Γκόρι 16(2), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 9(1), Ράιτ 11(1), Γιαννακίδης 2, Καλλές, Καλαμπάκας 2, Τσακαλιέρης.