EUROCUP

ΠΑΟΚ - Ρίγα 76-81

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Ρίγα στην Πυλαία με 76-81 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup. Διαβάστε αναλυτικά.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε απέναντι στην Ρίγα, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης στο τέλος κόστισε στο συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου, το οποίο γνώρισε την ήττα με 81-76.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Λετονοί με υπομονή πήραν το θετικό αποτέλεσμα και το "εισιτήριο" για την επόμενη φάση.

Από τους νικητές ο Γιανικένοκς σημείωσε 21 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Μπέρζινς, Μιλάζ. Η Ρίγα είχε πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα (10/24 41%), 23/29 βολές και 14/32 δίποντα.

Για τον ΠΑΟΚ ο Μάρκους Γκόρι είχε 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τζέι Αρ Γκίντενς με 13, ο Δήμος Ντικούδης με 11 και ο Γιάννης Καλαμπόκης με 10.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Γκίντενς, Γκόρι. Με αυτόν τον τρόπο το 5' θα βρει τους γηπεδούχους, ύστερα από 2/2 βολές του Δήμου Ντικούδη με 15-9.

Στη συνέχεια, όμως οι Λετονοί με διαδοχικά τρίποντα σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων θα καταφέρουν να ισορροπήσουν τον αγώνα, με αποτέλεσμα να το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 21-20 με οριακό προβάδισμα του ΠΑΟΚ, έπειτα από τρίποντο του Μπέρτανς για τη Ρίγα.

Η δεύτερη περίοδος, ξεκίνησε ιδανικά για τους Λετονούς που με ακόμα ένα τρίποντο από τον Βάλτερς κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο ματς με 27-28, ενώ ο Μιλάζ θα κάνει το 27-31 στο 13'. Ο Καλλές θσ ισοφαρίσει σε 31-31 και ο Καβαλιάουσκας θα δώσει ξανά το προβάδισμα στη Ρίγα (31-33). Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο στον αγώνα και παρά το 35-38, ύστερα από καλάθι του Νίκου Καλλέ θα ξεφύγουν 37-44 για να κλείσει το ημίχρονο με 39-46, ύστερα από καλάθι του Στίγκερς.

Κράτησε το προβάδισμα η Ρίγα

Τα πράγματα στην επανάληψη δεν άλλαξαν. Οι Λετονοί συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ και με τους Γιανικένοκς, Μπέρζινς διατήρησαν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με +6 πόντους τους φιλοξενούμενους (57-63).

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά η άστοχη βολή στο τέλος από τον Γιάννη Καλαμπόκη (1/2) άφησε τον ΠΑΟΚ στο 76-77 πίσω στο σκορ, κάτι που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι Λετονοί, οι οποίοι έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 57-63, 76-81.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 13(1), Στίγκερς 6, Αράπης, Γκόρι 18(1), Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 10, Ράιτ 4, Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 9, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.

Ρίγα (Μπουτάουτας): Πέρι 4, Γιάχοβιτς, Βάλτερς 10(2), Γιανικένοκς 21(4), Μπέρζινς 12(2), Καβαλιάουσκας 11, Μιλάζ 12(1), Κάιν 2, Σιμς 4, Μπέρτανς 5(1).