EUROBASKET

Buzzer beater X2 για τον Κικάνοβιτς, νίκη η Βοσνία!

Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς πέτυχε δυο buzzer beater κόντρα στο Ισραήλ. Ένα (τρίποντο) που έστειλε το ματς στην παράταση (75-75) κι άλλο ένα που χάρισε τη νίκη στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη με 84-86, την πρώτη στον Α' όμιλο του Eurobasket!

Η Βοσνία-Ερζεγοβίνη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο 39ο Eurobasket, αφού επικράτησε του Ισραήλ με 84-86 στο Μονπελιέ και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ισραηλινών στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (53-38, 22'45") ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελμεντίν Κικάνοβιτς!

O MVP

Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς ήταν αυτός που έβαλε... φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της Βοσνίας. Ο 26χρονος σέντερ της Άλμπα Βερολίνου έστειλε το ματς με το Ισραήλ στην παράταση, κάνοντας το 75-75 με το μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε στον αγώνα! Εν συνεχεία, χάρισε τη νίκη με καλάθι σε "νεκρό" χρόνο έπειτα από την ασίστ του Ρένφρο! Ο ήρωας της Βοσνίας τελείωσε το ματς με 17 πόντους (7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι 1 κλέψιμο σε 39'52".

Το κλειδί της αναμέτρησης

Η άμεση αντίδραση της Βοσνίας που ανέτρεψε το εις βάρος της -15 (53-38) στις αρχές της τρίτης περιόδου και, φυσικά, τα καλάθια του Κικάνοβιτς.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι 10 χαμένες βολές των Ισραηλινών (7/17).

Το Ισραήλ ανέτρεψε το εις βάρος του 6-7 (3'50"), "έτρεξε" σερί 11-0 (17-7, 6'11"), έστειλε τη διαφορά στο +15 (28-13, 9'14") με τον Λίμοναντ ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 29-16. Η Βοσνία προσπάθησε να αντιδράσει στην δεύτερη περίοδο, μείωσε σε 38-31 με τον Κικάνοβιτς ωστόσο οι Ισραηλινοί διατηρούσαν σταθερά διψήφια διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-35.

Εν συνεχεία ο Ελιγιάχου εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της για το Ισραήλ (+15), κάνοντας το 53-38 στο 22'45" ωστόσο η Βοσνία βρήκε λύσεις με τους Στιπάνοβιτς, Γκόρντιτς και Κικάνοβιτς, έκανε σερί 10-0 και μετέτρεψε το εις βάρος της 58-50 σε 58-60 στο 29'!

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, όταν ο Φίσερ έκανε το 74-71 (39'53") με 2/2 βολές. Ο Άλεξ Ρένφρο κέρδισε φάουλ από τον Οχαγιόν, μείωσε σε 74-72 με 1/2 βολές κι εν συνεχεία έκανε γρήγορο φάουλ στον Φίσερ, στα 5" για τη λήξη. Ο νατουραλιζέ σέντερ του Ισραήλ ευστόχησε στη δεύτερη (75-72) όμως ο Κικάνοβιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Μάλιστα ο Βόσνιος σέντερ ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, σκοράροντας σε "νεκρό" χρόνο έπειτα από την ασίστ του Ρένφρο!

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75 κ.α., 84-86.

Ισραήλ (Εντελστάιν): Γιβζόρι 2, Ντόουσον 1, Μέκελ 14 (2), Ελιγιάχου 14, Κάσπι 29 (3), Λίμοναντ 6, Καντίρ, Οχαγιόν 6 (2), Γκριν, Φίσερ 12.

Βοσνία (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 3 (1), Στιπάνοβιτς 16, Σουτάλο 12, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 22 (3), Κικάνοβιτς 17 (1), Πέρσιτς, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφρο 12 (3), Βράμπατς, Αλμπίγιανιτς 2.