ΚΥΠΕΛΛΟ

Τρίτος ο ΠΑΟΚ στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου

Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του -7 (52-45, 34'10") και κατέκτησε την τρίτη θέση στον μικρό τελικό του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδα Γυναικών, επικρατώντας του Αθηναϊκού με σκορ 58-66. Κορυφαία η Σταυρίδου (25π.)!

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την τρίτη θέση στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών που διεξάγεται στη Λευκάδα, μετά τη νίκη του επί του Αθηναϊκού με 58-66. Ο "Δικέφαλος" του κόουτς Μασλαρινού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7 πόντους (52-45, 34'10") ωστόσο ολοκλήρωσε το comeback στα τελευταία λεπτά.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η Ναυσικά Σταυρίδου έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας το ματς με 25 πόντους (6/7 βολές, 5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36'17" ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και η Λίζα Κλέμονς (18π., 8ριμπ.).

Ο Αθηναϊκός είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε με +8 πόντους, όταν η Ντέιναμ διαμόρφωσε το 24-16 με 2/2 βολές στο 12'58". Η ομάδα του Γαβρίλου Καλογερόπουλου πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-27, έχοντας 18 ριμπάουντ, 56% στα δίποντα (9/16), 13 λάθη και κορυφαία σκόρερ την Ντέιναμ (16π.). Από την άλλη πλευρά, ο "Δικέφαλος" σούταρε με 18% πίσω από τα 6μ.75 (2/11 τρίπ.).

Οι "ασπρόμαυρες" αντέδρασαν στο β' ημίχρονο, μείωσαν αρχικά σε 38-37 και προηγήθηκαν 38-40 με το τρίποντο της Τελίδου, στο 26'27". Ο Αθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ του 44-43 ενώ η Ντέιναμ έστειλε τη διαφορά στο +7 (52-45, 34'10"). Παρ' όλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασεμ βελτιώθηκε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τη Σταυρίδου κι έφτασε στη νίκη με 58-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 44-43, 58-66.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 12 (1), Σιδεράκη, Σπαθάρου 14 (2), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλίτσα, Κεχαγιά 7, Ντέιναμ 20, Νίξινα 2, Ντάνιελ 3 (1).

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 9 (1), Ρέντμον 7 (1), Τζουγκράκη, Σπανίδου 3, Σταυρίδου 25 (3), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου, Κλέμονς 18, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 2.