ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ - Άρης 63-71

Ο Αρης δεν επηρεάστηκε από την ατμόσφαιρα στο "Παλατάκι" και κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 63-71 παίρνοντας έτσι την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Πολύ καλοί Πελεκάνος και Αθηναίου

Πετυχημένη η πρώτη... αποστολή του Αρη. Οι "κίτρινοι" κέρδισαν τον ΠΑΟΚ με 63-71 κάνοντας έτσι ποδαρικό με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις τους.

Παράλληλα πήραν και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου πετώντας εκτός θεσμού τον "Δικέφαλο". Το σύνολο του Αγγέλου ήταν καλύτερο και είχε ως κορυφαίο τον Πελεκάνο ενώ πολύ καλός ήταν και ο Αθηναίου.

Ξεκίνησε καλά ο ΠΑΟΚ, βελτιώθηκε ο Αρης

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ πήρε βοήθειες από τον Κούπερ (δύο ασίστ) και προηγήθηκε με 7-2 στο 3'. Με τρίποντο του Τσαιρέλη έγινε το 13-6 (στο 6'), ο "Δικέφαλος" ήταν φανερό πως είχε επιβάλλει τον ρυθμό του και αυτό ανάγκασε τον Αγγέλου να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι "κίτρινοι" βελτιώθηκαν στη συνέχεια (13-10) και στο 9' το σκορ ήταν 14-12. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-15 (πολλά λάθη οι δύο ομάδες).

Υπεροχή των "κιτρίνων" στα ριμπάουντ

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Χαραλαμπίδης "έγραψε" το 21-15 δίνοντας έτσι ένα +6 για τον ΠΑΟΚ αλλά οι φιλοξενούμενοι "μάζεψαν" την διαφορά (21-20 στο 14') εκμεταλλευόμενοι το ότι οι γηπεδούχοι έχαναν αρκετά ριμπάουντ. Μάλιστα οι "κίτρινοι" ισοφάρισαν στο 16' (23-23) και πέρασαν μπροστά (25-26) με καλάθι του Μποχωρίδη. Ο Αθηναίου "έγραψε" το 30-34 (0-6 σερί) και το ημίχρονο έληξε με 32-34.

Μπροστά ο Αρης στο τρίτο δεκάλεπτο

Oι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο τρίτο δεκάλεπτο (37-36 και 37-38) και ο Κούπερ έκανε το 41-38 στο 25'. Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (43-42 στο 27') ενώ μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Κασελάκη στον Πουλιανίτη, ο Αρης βρέθηκε στο +3 (43-46) στο 27'. Ο Πελεκάνος "έγραψε" το 45-49 (ο Πέιν χτύπησε, πονούσε στον ώμο και πέρασε στον πάγκο) και στο 30' το σκορ ήταν 47-50.

Καλύτερος ο Αρης και τελικά... διπλό

Στα πρώτα 2' του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι (47-50) και ο Γκίκας πέτυχε το πρώτο καλάθι τις τελευταίας περιόδου στο 33' με αποτέλεσμα ο Αρης να φτάσει στο +5 (47-52). Ο Τσαιρέλης μείωσε σε 49-52 αλλά ο Μποχωρίδης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (49-55). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειχναν αρκετά αγχωμένοι, δεν μπορούσαν να σκοράρουν και ο Τσόχλας ήταν αυτός που πέτυχε τον 4ο πόντο του "Δικεφάλου" στο τέταρτο δεκάλεπτο (51-55 στο 36'). Ο Πελακάνος, που ήταν εξαιρετικός, έκανε το 51-58 στο 37' ενώ αργότερα έγινε το 52-60 και το 54-63.

Ο Μαργαρίτης το... πήρε πάνω του (57-63) και ο Κούπερ "έγραψε" το 58-63. Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ δεν συνεχίστηκε και ο Αθηναίου έκανε το 58-65 γράφοντας τον επίλογο του αγώνα (είχε γίνει λάθος από τον Τσόχλα). Να σημειωθεί πως στο φινάλε του ματς έπεσαν αντικείμενα στον πάγκο του Αρη ενώ οι φίλοι του "Δικεφάλου" (ξηλώθηκε και ένας σωλήνας με αποτέλεσμα να τρέχει νερό στην εξέδρα) φώναζαν "βαριά, βαριά του ΠΑΟΚ η φανέλα...", αποδοκιμάζοντας έτσι τους παίκτες της ομάδας.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 5, Κούπερ 7, Κασελάκης 5 (1), Τσαϊρέλης 11 (1), Μπόγρης 7, Μαργαρίτης 23, Τσόχλας 2, Χαραλαμπίδης 3 (1), Δέδας, Βουτσίτσεβιτς, Λιάπης.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 15 (1), Πελεκάνος 16 (2), Αθηναίου 17, Βεζένκοφ 2, Χαρίσης 4, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 5, Ασημακόπουλος 5 (1), Μούρτος 3, Πουλιανίτης 2

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 47-50, 63-71.