ΜΠΑΣΚΕΤ

Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 54-85

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηλυσιακού χωρίς δυσκολίες στο κλειστό των Ιλισίων με 85-54 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός επικράτησε στο κλειστό των Ιλισίων του Ηλυσιακού με 85-54 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών, έπειτα από έγγραφο που έστειλε η ΓΓΑ. Έτσι, το ματς καθυστέρησε να ξεκινήσει για περίπου 20 λεπτά, καθώς έπρεπε ο κόσμος που βρισκόταν στο κλειστό να αποχωρήσει.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ηλυσιακό και τον Ολυμπιακό...

Να θυμίσουμε ότι οι τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου είναι οι Πανιώνιος, Παναθηναϊκός, Άρης και Ολυμπιακός. Θα γίνει κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Για τον Ολυμπιακό ο Ματ Λοτζέσκι σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ πρόσθεσε 12. Δεν αγωνίστηκαν οι Βασίλης Σπανούλης (έχει ίωση) και Μίρζα Μπέγκιτς (έχει ενοχλήσεις στη μέση). Από τον Ηλυσιακό ο Άντερσον είχε 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι του και δεν δυσκολεύτηκε με τον Ντάνστον στον δεύτερο λεπτό του αγώνα να προηγηθεί με 9-2. Στη συνέχεια, τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να διατηρεί χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση σημείωσε το 19-6 για να πετύχει ο Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων το 24-6, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πέτγουεϊ και πάλι με τρίποντο έκανε το 27-8 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο τελικά στο 33-12 για τον Ολυμπιακό, έπειτα από κάρφωμα του Σίμονς.

Μπαρτζώκας: "Δεν θα παίξει ο Λο με τον Παναθηναϊκό"

Στην δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ παρότι ο ρυθμός έπεσε. Ο Ηλυσιακός προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει το σκορ, καθώς ο Άντερσον έκανε το 33-18 στο 12', ενώ ο Καυκής πέτυχε το 37-21. Μετά το 15ο λεπτό του ματς ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι την απόδοση του, με αποτέλεσμα ο Αγραβάνης να σημειώσει το 47-26 στο 19'. Το ημίχρονο τελικά βρήκε τις δύο ομάδες στο 47-29, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Άντερσον.

Οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τρίτη περίοδο. Ο Στράτος Περπέρογλου με 1/2 βολές στο 23' σημείωσε το 54-32 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ηλυσιακός, παρόλα αυτά προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Αντωνάκη πλησίασε στους 13 πόντους, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (56-43), κάνοντας σερί 9-0. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-43 για τους "ερυθρόλευκους".

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 85-54, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-33, 29-47, 43-62, 54-85.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 5, Φακόπουλος 2, Αντωνάκης 3, Σμιθ 3(1), Άντερσον 16(2), Ζούμπος 2, Δορκοφίκης 2, Μποντζ 11, Βαβάτσικος 4, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 12(2), Αγραβάνης 6, Ντάνστον 8, Μάντζαρης 6, Περπέρογλου 9, Παπαπέτρου 5, Σλούκας 10, Κατσίβελης 6, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 17(2), Πρίντεζης.