ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πρεμιέρα με το δεξί για την Εθνική Γυναικών στο Eurobasket

Η Εθνική Γυναικών ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket, επικρατώντας της Ιταλίας με 51-46. Επόμενος αντίπαλος η Πολωνία (13/6, 18:00).

Ένα παιχνίδι γεμάτο εναλλαγές συναισθημάτων και διαδοχικά σερί ήταν το πρώτο της Ελλάδας στο φετινό Eurobasket Γυναικών. Η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ήταν όμως αυτή που χαμογέλασε τελευταία, κυρίως γιατί έκανε το καλύτερο δυνατό τελείωμα στην αναμέτρηση. Πως; Επέστρεψε από το -6 (31-37) του 30ου λεπτού, για να πάρει τη νίκη (51-46).

Το LIVE της αναμέτρησης

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε πάντως καλά για τη "γαλανόλευκη", η οποία βρέθηκε στο -16 (2-18) από το 5ο λεπτό. Η Ιταλία είχε μεν το πάνω χέρι (αγωνιστικά και ψυχολογικά) μέχρις εκείνο το σημείο, αλλά στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ανήκε ολοκληρωτικά στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Με τη Σωτηρίου να κάνει τη διαφορά στο πίσω μέρος του παρκέ και την Σπανού να σκοράρει από το "βαμμένο", το παιχνίδι ήρθε... τούμπα και η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας πλέον το προβάδισμα (25-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η "σκουάντρα ατζούρα" επανήλθε σε θέση οδηγού, κυρίως γιατί τα κορίτσια του Τζώρτζη Δικαιουλάκου έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση, την ώρα που δεν έβρισκαν τρόπο να κρατήσουν τις αντιπάλους τους μακριά από το καλάθι. Το -6 (31-37) του 30ου λεπτού δεν τις απογοήτευσε όμως, αφού επανήλθαν δριμύτερες στην τελευταία περίοδο.

Εκεί όπου υποχρέωσαν τη Ρες να σουτάρει όλη την ώρα βολές (με 9/17, προφανώς κάτι ήξεραν), όσο αυτές είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και μία Σπανού να αποτελεί σημείο αναφοράς κοντά στο καλάθι. Το παιχνίδι κρίθηκε πάντως στις ελεύθερες βολές, με την Ελλάδα να είναι πιο ψύχραιμη στα τελευταία τρία λεπτά, για να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε μέχρι τέλους (51-46).

Αύριο το απόγευμα (13/6, 18:00) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Πολωνία, για την τρίτη αγωνιστική του Β' Ομιλου (Οραντέα - Ρουμανία).

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-35, 51-46.

ΕΛΛΑΔΑ (16/39 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 13/22 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 23 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες): Γκοτζή, Νικολοπούλου, Δημητράκου 9, Χριστινάκη, Καλτσίδου 9, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 4, Σωτηρίου 13 (1), Κοσμά 3 (1), Φασούλα, Σπανού 9.

ΙΤΑΛΙΑ (14/37 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα): Κονσολίνι, Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Γκάτι, Ζανόνι 2, Γκορίνι 5 (1), Μασκιάντρι 6 (2), Λατέρτσα, Κρίπα 2, Ρες 13 (11 ριμπ.), Φορμίκα 2.