ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Μεγάλοι μάγκες!

Η Εθνική Εφήβων νίκησε στην δεύτερη παράταση την Ισπανία με 89-85 και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Τρομερή εμφάνιση από τον Σταμάτη, καταπληκτικός Χαραλαμπόπουλος.

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Ισπανίας στην δεύτερη παράταση με 89-85 και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στην δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Οι διεθνείς μας έπαιξαν με καρδιά και πήραν ένα σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα ενόψει της συνέχειας.

Δείτε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ισπανία και την Ελλάδα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα...

Ο Δημήτρης Σταμάτης τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, ενώ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος δεν βγήκε δευτερόλεπτο από τον αγώνα (έπαιξε 50 λεπτά!) σημείωσε 25 πόντους με 5/10 βολές, 7/12 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 τάπες. Ο Γιώργος Παπαγιάνης είχε 4 πόντους, αλλά 14 ριμπάουντ και 6 τάπες!

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν με τον Αλόνσο να προηγηθούν στο τέταρτο λεπτό με 8-4. Παρόλα αυτά, οι διεθνείς μας με τον Σταμάτη πέρασαν μπροστά με 9-8, ενώ ο Μήτογλου αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά για την Εθνική σε 8-13. Ο Σίμα μείωσε σε 10-13 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 17-14 υπέρ των διεθνών μας, καθώς μείωσε με δύο εύστοχες βολές ο Μεντιόλα.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί ισορρόπησαν τον αγώνα και κατάφεραν με τους Αλόνσο, Μαρτίνεζ να αποσπαστούν με τέσσερις πόντους (30-26). Ο Αλόνσο με δύο εύστοχες βολές έκανε το 32-27 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 32-29, έπειτα από 2/2 βολές του Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Οι Ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα τους στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 51-43. Η Εθνική μας, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Οικονομόπουλου, ο οποίος έκανε το 63-65. Η Ισπανία, όμως ισοφάρισε σε 65-65, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Εθνική προηγήθηκε με 74-70, αλλά οι Ισπανοί με δύο βολές του Γκαρσία ισοφάρισε σε 75-75, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη παράταση.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Εθνική αποσπάστηκε 82-87 στα τελευταία δευτερόλεπτα, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σταμάτη για να μειώσει ο Αλόνσο σε 85-87 με τρεις διαδοχικές εύστοχες βολές. Ο Σταμάτης με 2/2 βολές πέτυχε το 85-89, φτάνοντας τους 31 πόντους, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 89-85.

Επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι απέναντι στη Σερβία αύριο (29/7) στις 18:30.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65, 75-75 α’ παρ., 85-89β’ παρ.

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).