ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Εθνική Παίδων U16: Ελλάδα - Τουρκία 63-87

Η Εθνική Παίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τουρκία και γνώρισε βαριά ήττα με 63-87 στην πρεμιέρα της Β' φάσης. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι αύριο (11/8) η Αγγλία

Απροσπέλαστο αποδείχτηκε το εμπόδιο της Τουρκίας για την Εθνική Παίδων, η οποία στην πρεμιέρα της Β' φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ηττήθηκε με 87-63. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "πλήρωσε" το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι αλλά και την επιθετική αστάθεια που έδειξε σε πολλά σημεία του παιχνιδιού. Για ακόμα μία φορά κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Δημήτρης Μωραΐτης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Δείτε τον αγώνα σε live streaming

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε ο αγώνας για την Ελλάδα, καθώς ο Ονουράλπ Μπιτίμ έμοιαζε ασταμάτητος από την ελληνική άμυνα, ενώ επιθετικά οι διεθνείς δυσκολεύονταν να διασπάσουν τον "τοίχο" που έβρισκαν μπροστά τους. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η Τουρκία να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 28-9 και να αναγκάζει από νωρίς τους παίκτες του Τούφα να κυνηγούν στο σκορ. Τα πράγματα δεν έδειχναν να πηγαίνουν καλύτερα ούτε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου κι αυτό φάνηκε όταν η διαφορά έφτασε στους -26 (14-40 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο οι Έλληνες παίκτες αφυπνίστηκαν και προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα που έβγαζαν στο παρκέ. Με μπροστάρη τον Δημήτρη Μωραΐτη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα απάντησε τρέχοντας ένα επιμέρους 17-9 κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με στο 31-49.

Η Τουρκία είχε πάρει 15 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ η Ελλάδα κανέναν, είχε πάρει 22 πόντους από το ζωγραφιστό, έναντι στους 5 της ελληνικής ομάδας και ίσως το σημαντικότερο, τα ριμπάουντ ήταν 34-10 για τους Τούρκους. Καλαϊτζάκης και Λιούνης μείωσαν (41-56, 23’45’’) και ο Μωραϊτης κατέβασε κι άλλο το δείκτη της διαφοράς (51-60, 27’45’’) με επτά συνεχόμενους πόντους. Σε δύο λεπτά και μετά από ένα τάιμ άουτ, η Τουρκία ανέτρεψε και πάλι όλο το σκηνικό, φτάνοντας ως το 51-67 (29’), για να κλείσει η Τρίτη περίοδος με τον Μωραϊτη να ευστοχεί από τη γραμμή για το 52-67. Ο ίδιος άνοιξε λογαριασμό και στην τέταρτη περίοδο (54-67, 30’30’’). Οι Τούρκοι έβρισκαν τρόπο να κάνουν ένα βήμα μπροστά, έχοντας σταθερό πλεονέκτημα στα ριμπάουντ. Η Ελλάδα βίωσε ένα ακόμη νεκρό διάστημα στην επίθεση. Ευστόχησε μετά από ένα πεντάλεπτο με την Τουρκία να έχει φτάσει στο 54-77 (35’20’’), πριν ο Μωραϊτης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, διαμορφώσει το 58-77 (36’), πριν ο αγώνας κλείσει με το τελικό 63-87.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 31-49, 52-67, 63-87.

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 6, Μωραΐτης 25 (3τρ., 11ριμπ.), Κάπρης, Καλαϊτζάκης 13 (2), Δημητράκας 2, Ψαράς 3, Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης 3 (1), Καμπουρίδης, Λιούνης 11, Μέλιος, Βλαγκόγιας.

Τουρκία: Ακιούζ 1, Σιπάχι 6, Κονούκ 5, Τουρσέν 2, Αβσάρ 9, Αφσάρ 9, Μπιτίμ 32 (11ρ, 5 α), Κουρνάζ 6, Μουσταφά 6, Ντουράν 7 (18ρ), Απαϊντίν