ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Γαλλία (U16) 42-38

Σπουδαία νίκη για την εθνική Παίδων η οποία επικράτησε με 42-38 της Γαλλίας μετά από συγκλονιστικό προημιτελικό κι έβαλε πλώρη για τα μετάλλια κι ενώ είχε 0/17 τρίποντα. Στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Σερβία-Γερμανία! Μ' αυτή τη νίκη οι παίδες προκρίθηκαν και στο Παγκόσμιο του 2014!

Η εθνική Παίδων αν και δεν παρουσίασε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γαλλίας με 42-38 στον α' προημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (U16) που διεξάγεται στην Ουκρανία.

Οι διεθνείς προκρίθηκαν στους "4" της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Σερβία-Γερμανία, το Σάββατο το απόγευμα (17/8, 6.45μ.μ.). Με αυτή τη νίκη και την πρόκριση στους "4" η Ελλάδα πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2014.

Στα 51'' για το τέλος του αγώνα ο Κόνιαρης με 2/2 βολές έγραψε το 40-36 και έδωσε αέρα 4 πόντων για την Ελλάδα. Οι Λεμπέφ και Γκομπό ήταν άστοχοι και ο Χαραλαμπόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 42-38 στο ένα δευτερόλεπτο για τη λήξη της αναμέτρησης.

Η εθνική Παίδων επέστρεψε στο παιχνίδι από το -10 (17-27) με το οποίο βρέθηκε να χάνει στο γ' δεκάλεπτο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το παιχνίδι με 0/17 τρίποντα! Το δίδυμο των Χαραλαμπόπουλου και Παπαγιάννη ήταν και πάλι εξαιρετικοί, με 14 και 8 πόντους αντίστοιχα. Aξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι ο πρώτος έπαιξε με γαστρεντερίτιδα και γι' αυτό ζητούσε συνέχεια αλλαγή.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες για ένα τρίλεπτο μετά το τζάμπολ της αναμέτρησης. Ωστόσο, η Γαλλία βρήκε σταδιακά τα πατήματά της και προηγήθηκε με 6-2, εν αντιθέσει με την εθνική ομάδα που δεν είχε επιθετικές λύσεις και τον Παπαγιάννη εκτός ρυθμού.

Όλη η άμυνα των "τρικολόρ" έκλεινε πάνω στον Έλληνα γιγαντόσωμο σέντερ των 2.16μ. με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζει πρόβλημα. Τελικά, με τον Χαραλαμπόπουλο να δίνει λύσεις και να έχει πετύχει όλους τους πόντους (7) για την ελληνική ομάδα, το α' δεκάλεπτο έκλεισε 10-7 υπέρ της Γαλλίας.

Το πρόβλημα για την ομάδα του Μάνου Μανουσέλη ήταν τα πολλά άστοχα σουτ που δεν τους επέτρεπαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Παρά την καλή της άμυνα, η Γαλλία διατηρούσε τα ηνία στην αναμέτρηση. Οι τρικολόρ βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ με 17-11, έχοντας προβάδισμα 6 πόντων.

Τελικά, ο Λουμπακί έγραψε το 20-13 στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο, σε ένα ματς που η Ελλάδα ήταν κάκιστη επιθετικά και είχε 0/10 σουτ τριών πόντων. Αυτό σε συνδυασμό με τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (18-28) και τα πολλά λάθη (8-5) δεν επέτρεψαν στους διεθνείς να πλησιάσουν περισσότερο.

Γύρισε από το -10 η Ελλάδα

Στην επανάληψη, οι Γάλλοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο, χτίζοντας μία διαφορά 10 πόντων (15-25) στο 25ο λεπτό του αγώνα. Τα πράγματα ήταν δύσκολα για την Ελλάδα που πάντως κατάφερε να αντιδράσει με τους Παπαγιάννη, Χαραλαμπόπουλο οι οποίοι βελτίωσαν την εικόνα τους και παρέσυραν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Οι διεθνείς μείωσαν τελικά κάτω από τους 10 στη συνέχεια και ο Σαμ με 1/2 βολές έγραψε το 23-30 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Στο δ' δεκάλεπτο, έπεσε η Γαλλία η οποία άρχισε να μιμείται την Ελλάδα στην αστοχία. Οι διεθνείς με άμυνα ζώνης κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής στο σκορ και με τον Φλιώνη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 31-30 στο 32'. Ο Παπαγιάννης επέστρεψε στο παρκέ στο 35' και έχοντας πάρει ανάσες βοήθησε σημαντικά την εθνική, ισοφαρίζοντας σε 36-36.

Το όπλο των διεθνών ήταν η καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά που της επέτρεψε να ελέγξει το παιχνίδι

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30, 42-38

Ελλάδα (Μανουσέλης): Κόνιαρης 8, Ντουζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος 4, Πεφάνης, Σκουλίδας 4 (8ρ), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 2, Παπαγιάννης 8 (13ρ), Χαραλαμπόπουλος 14 (6ρ).

Γαλλία: Λεμπέφ 7, Σαμ 3, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενίς 5, Λουμπακί 5, Ζαν, Μπενγκαμπέρ, Νουά 6, Γκομπό 9, Ονά Εμπό 1, Μπλες.

Θυμηθείτε το Live του αγώνα Ελλάδα-Γαλλία εδώ.