Β' ΕΘΝΙΚΗ

Παίζει μόνος του ο Ιωνικός Νικαίας

Παίζει μόνος του ο Ιωνικός Νικαίας

Ο Ιωνικός Νικαίας μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά που τον χωρίζει από τους διώκτες του στον Νότιο Όμιλο, την ώρα που ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε με σχετική άνεση το ντέρμπι στον Βόρειο Όμιλο.

Η υπεροχή του Ιωνικού Νικαίας στον Νότιο Όμιλο της Β' Εθνικής είναι ξεκάθαρη, επιβεβαιώνεται κάθε εβδομάδα και δείχνει ικανή να του δώσει την άνοδο πολύ γρήγορα μέσα στη σεζόν. Κι αυτό γιατί εκτός του απόλυτου σε νίκες (11/11), η ομάδα του Μάριου Γούναρη βλέπει τους διώκτες της να χάνουν διαρκώς βαθμούς.

Όπως ακριβώς έγινε σήμερα (17/12), αφού ο Πανερυθραϊκός, ο Τρίτωνας και το Ηράκλειο "στραβοπάτησαν" με αποτέλεσμα να μεγαλώσει η απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή της κατάταξης. Ο Ιωνικός Νικαίας πήρε με άνεση ένα ακόμη παιχνίδι (104-85 τον Μανδραϊκό), για να κάνει... καλές γιορτές.

Μεγάλης σημασίας νίκες -στην προσπάθεια που κάνουν για τη σωτηρία- πήραν τόσο ο Πρωτέας Βούλας όσο και ο Πανελευσινιακός, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το όριο νικών που φαίνεται πως θα χρειαστούν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στον Βόρειο Όμιλο, ο Χαρίλαος Τρικούπης εκμεταλλεύτηκε το ρεπό των Ικάρων Σερρών για να ανέβει στην κορυφή. Το έκανε μάλιστα κερδίζοντας με σχετική άνεση το ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο τα Φάρσαλα. Η ομάδα του Μεσολογγίου δείχνει σταθερότητα, συνέπεια και είναι σε θέση να έχει αυτοπεποίθηση εν όψει της συνέχειας.

Το νικηφόρο σερί της διεύρυνε η Καβάλα, μετά τον "άσο" επί του Αγρινίου, ενώ η Γέφυρα ήταν η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής σε ό,τι αφορά τη σωτηρία.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ

Τα αποτελέσματα:

Ιπποκράτης Κω - Παγκράτι 85-72

Νέα Κηφισιά - ΚΑΟΚ 82-67

Πανερυθραϊκός - Πρωτέας Βούλας 67-72

Πανελευσινιακός - Κορωπί 73-71

Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Ηράκλειο 73-71

Ιωνικός Νικαίας - Μανδραϊκός 104-85

Δάφνη Δαφνίου - ΕΦΑΟΖ 75-77

Τρίτωνας - Διαγόρας Δρυοπιδέων 72-74

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες)

1. Ιωνικός Νικαίας 11-0

2. Πανερυθραϊκός 7-4

3. Τρίτωνας 6-5

4. Ηράκλειο 6-5

5. Ιπποκράτης Κω 6-5

6. ΕΦΑΟΖ 6-5

7. Διαγόρας Δρυοπιδέων 6-5

8. ΚΑΟΚ 5-6

9. Δάφνη Δαφνίου 5-6

10. Μανδραϊκός 5-6

11. Παγκράτι 5-6

12. Πρωτέας Βούλας 5-6

13. Νέα Κηφισιά 5-6

14. Πανελευσινιακός 5-6

15. Κορωπί 3-8

16. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 2-9

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 7/1)

ΚΑΟΚ - Ιπποκράτης Κω

Πρωτέας Βούλας - Νέα Κηφισιά

Πανερυθραϊκός - Πανελευσινιακός

Παγκράτι - Ίκαρος Ν. Σμύρνης

Ηράκλειο - Ιωνικός Νικαίας

Μανδραϊκός - Δάφνη Δαφνίου

ΕΦΑΟΖ - Τρίτωνας

Διαγόρας Δρυοπιδέων - Κορωπί

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Τα αποτελέσματα:

Χαρίλαος Τρικούπης - Φάρσαλα 77-57

Χαλκηδόνα - Στρατώνι 68-75

Γέφυρα - Ασπίδα Ξάνθης 73-63

Πευκοχώρι - Ερμής Λαγκαδά 55-57

Ελίμεια - Μαχητές Δόξας Πεύκων 63-69

Τιτάνες Παλαμά - Ανατόλια 72-84

Καβάλα - Αγρίνιο 64-56

Η κατάταξη (σε 11 αγώνες)

1. Χαρίλαος Τρικούπης 9-2

2. Ίκαροι Σερρών 8-2

3. Καβάλα 8-2

4. Ερμής Λαγκαδά 7-3

5. Φάρσαλα 6-5

6. Στρατώνι 6-5

7. Πευκοχώρι 6-4

8. Μαχητές Δόξας Πεύκων 6-4

9. Ανατόλια 5-5

10. Ασπίδα Ξάνθης 4-6

11. Αγρίνιο 4-6

12. Χαλκηδόνα 3-8

13. Γέφυρα 3-7

14. Ελίμεια 1-9

15. Τιτάνες Παλαμά 1-9

Η επόμενη αγωνιστική (12η, 7/1)

Στρατώνι - Χαρίλαος Τρικούπης

Χαλκηδόνα - Γέφυρα

Ίκαροι Σερρών - Πευκοχώρι

Ερμής Λαγκαδά - Ελίμεια

Μαχητές Δόξας Πεύκων - Τιτάνες Παλαμά

Ανατόλια - Καβάλα

Αγρίνιο - Ασπίδα Ξάνθης

Τα φύλλα αγώνα

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΚΟΡΩΠΙ 73-71

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-25, 54-41, 73-71

Διαιτητές : Ζακεστίδης-Τσολάκος

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης) : Αβραμίδης 12 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Κελαϊδής 10 (2), Ηλιάδης 4, Ζούμπος 20 (5/5 τριπ.), Τζιάλας 12, Στέφος 1, Δούκας 4, Μαντζιώρης 5 (1).

Κορωπί (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 11 (3), Γκοντόπουλος, Σερέτης 2, Αγόρης 18 (5), Σιμιτζής 9 (3), Σπανός 14 (1), Μαλτέσιος 17, Πετς.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 67-72

Δεκάλεπτα: 15-26, 25-45, 49-56, 67-72

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Χρηστίδης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Στεργίου, Καλλιανιώτης 10 (3), Δερμιτζάκης 3 (1), Τσακίρης 10, Σκάνδαλος 7 (1), Γιαουρτόγλου 12 (2), Λέπουρης, Αντωνίου, Μακρόπουλος 18, Σταθόπουλος 5 (1), Καλούδας.

Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Μπάλας, Αγγελόπουλος 4, Αθηνιώτης 4, Αυγενικός 8, Τοπάλης 26 (2), Βαρδαβάς 4, Ματαλιωτάκης 14, Μόρφης 12 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 104-85

Δεκάλεπτα: 24-22, 46-40, 77-55, 104-85

Διαιτητές : Μαγκουνής-Τεφτίκης Σ.

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης) : Βασιλόπουλος Θοδ., Κοντραφούρης, Κουντουράς 11(2), Καράμπουλας 21(1),Βουγιούκας 10, Πετροδημόπουλος 10, Κατράνης, Βασιλόπουλος 24 (4 τριπ.,12 ασ.) , Κανονίδης 18 (1) , Κατούφας 6 , Παπαδόπουλος 3 (1), Παλαιοχωρίτης.

Νικηφόρος Μάνδρας (Μπεκές): Τζιβελέκας 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος 22 (1) , Παπαπέτρος , Ψυλέας 16 (2) Καραμπάτσος 12 (2) , Βαφειάς 6 (2), Μουστόπουλος 6 , Γκαϊτάσοφ 8 (1), Κωτσόπουλος.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 73-71

Δεκάλεπτα: 32-19, 40-39, 61-48, 73-71

Διαιτητές: Μαντήλας-Ασημακάκη

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Μάνος): Πασπαλάς, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 31 (6), Βούζας 22 (4), Λάβαρης 1, Δορκοφίκης 6, Ζούκας 5, Σπυρόπουλος 2.

Ηράκλειο (Μακράκης): Γουμενάκης, Σταμπουλής 29 (3), Μποχωρίδης 7, Πετράκης 15 (3), Λιανός 11 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης, Παπαδάκης 1, Λάκκας 6.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 85-72

Δεκάλεπτα: 20-22, 46-43, 66-60, 85-72

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης – Κανελλόπουλος

Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Κουμπούρας 9, Τρύπας 5 (1), Ονάσογλου 21 (2), Σκούφης 8 (2), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 19 (2), Λεκάκης 6, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 9 (1), Γιουσέμογλου, Καταβαίνης.

Παγκράτι (Χούμπαυλης): Κούτρας, Καυκής 19 (2), Γιαννίκος, Γεωργοπαπαδάκος 10 (2), Λυτόπουλος 9 (1), Μητσιάλος, Τζάτζας, Χριστόπουλος 11 (3), Γερόνικος 2, Ξιούρας 5, Μπένος 12, Φασούρας 2.

ΤΡΙΤΩΝ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 72-74

Δεκάλεπτα : 19-26, 36-39, 54-60, 72-74

Διαιτητές : Διμπινούδης-Ορφανός Ιορ.

Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Ευστρατίου, Κούτουλας 11 (3), Καλατζής 1, Ντίμπ 8 (2), Θυμνιός 10, Καραδολάμης 17 (2), Τασόπουλος 9, Γκαβανόπουλος 9 (1), Κουκουνιάς 7.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης) : Κουκάς 20 (2), Λυκογιάννης 2, Καραλής 7 (1), Κωνσταντώνης, Πέττας 17, Μαυροειδάκος 4, Καρασταμάτης 12 (3), Παπαδολιάς 4, Κατιάκος 8

AE ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 82-67

Δεκάλεπτα: 24-19, 41-41, 60-61, 82-67

Διαιτητές: Σταθόπουλος-Μαγκαφάς

ΑΕΝΚ (Λιόγας, Λαδικός) : Καμαριανος 7, Μοσχοβίτης 21(1), Κεφαλάς 2, Μαρίνος 10(2), Μανούσος, Ντουζίδης 3(1), Χαικάλης, Χατζηνικόλας 12, Πρέκας, Ψαρόπουλος 27(2).

Κόρινθος (Νικητόπουλος, Διαμαντίδης) : Πράτης, Σακελλαρακης 4, Μακρής 7(1), Κατσαμάκης 3(1), Κεφαλάς 16(3), Καρούζος 15(3), Αντωνόπουλος 5(1), Σκορδάς 10, Γιανναλέτσος 7.

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Ελίμεια - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 63-69

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-34, 50-49, 63-69.

Ελιμεια (Δημόπουλος): Σουπουρας, Τσιαμης 9(2), Πεχλιβανίδης, Κούβελας 3(1), Τσούκας 17(3), Νικολαου 5, Μαλιουρας 9, Μάκρης 7(1), Τσομίδης 13

Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζης 5, Αρνιδης, Δημας 17(2), Χατζημιχαηλιδης 6, Στολης 19, Κωνσταντινιδης, Μπάκος 15(3), Παπαδόπουλος 2, Βαγιατης, Βελισσαρίου 5 (1)

Γέφυρα - Ασπίδα Ξάνθης 73-63

Δεκάλεπτα: 25-15, 48-40, 59-56, 73-63

Διαιτητές: Παγώνης, Κατωτικίδης

Γέφυρα (Καραμουσαλίδης): Καζαμίας, Νικολαίδης 9(1), Γιαμούκης, Κολοκοτρώνης 16(3), Γαρέζος 8(2), Σιώπης 8(1), Σαραντίδης, Ταουσάνης 7, Σιώμος 8, Μπρούσαλης, Μπίσκας 17(2).

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 6, Παπαδάκης 7(1), Γρούδος 7, Σιόγγας 7(2), Στεφανίδης 2, Κλωνάρας 3, Κουτσογιάννης 9, Γκέλιος 20, Απιδόπουλος 2, Μασμανίδης.

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου-Γ.Σ.Φαρσάλων 77-57

Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα:20-21, 26-9, 8-13, 23-14

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 3(1), Βουρνάς 4, Ντόβας 6, Ξηρός, Σταυρόπουλος 14(1), Περρωτής 19, Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 8(2), Αδαμόπουλος 2, Τσαπατώρης, Πολίτης 21(1).

Γ.Σ.Φαρσάλων (Πέρκος): Νικολόπουλος 12(2), Ντίνος 2, Σαββίδης 5(1), Χαιρετίδης 5(1), Αναγνωστόπουλος Χ. 13(3), Σιόλογκας 7, Συνετός 2, Αναγνωστόπουλος Γ., Λούτας, Καραδήμας, Μακρής 11, Τέλιος.

Καβάλα-Αγρίνιο 64-56

Διαιτητές: Φουτζήλας-Πετανίδου

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-23, 49-41, 64-56

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 6 (2), Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 11 (1), Ταγάρης 2, Πλιούκας 11 (2), Αθανασιάδης 16 (4), Κουμλελής, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος 16, Παππάς 12 (3).

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Μπερερής 9 (1), Κυριλής 4, Μουρατίδης 16 (2), Γκρέκας 10 (1), Ρέντζιος, Κασαμπαλής 3, Μήτσου, Σταύρου, Τάγκας 5 (1).

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ερμής Λαγκαδά 55-57

Δεκάλεπτα: 14-16, 25-29, 48-46, 55-57

Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης

Eυρώπη (Πλατής): Αμπατζιδης 7(1), Tσιμπής 8, Tζουβάρας 9 (1), Mαυρίδης 8, Kαραμπέκης 6 Mυλωνίδης 6 (2), Kιγμέτογλου 9, Σικαλίδης 2, Θεοδωρίδης, Δανάκης.

Ερμής (Τσούρμας): Αμπατζάς 8, Μήνου 5 (1), Ελευθεριάδης 5, Τοπουζίδης 3 (1), Μάρουσιτς 4, Παρίτσης 5 (1), Πιλκούδης 8, Δημητρακάς, Γκαμούρας 12, Χριστοδούλου 2, Κοτσάνος 5.

Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια 72-84

Διαιτητές:Τσιαπλής - Παπανικολάου

Δεκάλεπτα: 20-22, 34-50, 55-64, 72-84

Τιτάνες Παλαμά (Φόρος): Κουσιάντζας, Μπιζιώτης 2, Τσούμας, Γεωργαντζάς 13(1), Κατσαδούρος, Μηλιώνης 3(1), Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής, Μούμογλου 15(1), Μανδαλάκης 24(1), Αποστολάκης 15

Σ.Α.Α.Κ Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9(1), Βλάχος 3(1),Γαλανίδης 13(3), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 16, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 10, Ζώτος 8,Βεργίνης, Καραποστόλου 25(5)

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24