STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 74-73

Το Ρέθυμνο με καλάθι του Ούρος Ντούβνιακ στα 8'' πριν το τέλος νίκησε τον Πανιώνιο με 74-73. Εξαιρετική άμυνα από τον Άκη Καλλινικίδη στον Νίκο Παππά στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Η σειρά πλέον βρίσκεται στο 1-1.

Το Ρέθυμνο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου στο "Μελίνα Μερκούρη" με 74-73 και ισοφάρισε τη σειρά των μικρών τελικών του πρωταθλήματος Basket League ΟΠΑΠ σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που στο τέλος πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Στα τελευταία 18,9 δευτερόλεπτα με το σκορ 73-72 για τον Πανιώνιο ο Μάριος Μπατής έκανε λάθος, με τον Ούρος Ντούβνιακ στην επόμενη φάση να σημειώνει το 74-73 για το Ρέθυμνο. Στα 8,3'' πριν την εκπνοή ο Νίκος Παππάς πήρε τη μπάλα στην τελευταία προσπάθεια των Νεοσμυρνιωτών να ισοφαρίσουν, αλλά ο Άκης Καλλινικίδης, παίζοντας πολύ καλή άμυνα πήρε το επιθετικό φάουλ από τον νεαρό γκαρντ του Πανιωνίου.

Ο Κις έκανε στη συνέχεια φάουλ στον Ντούβνιακ, ο οποίος αστόχησε στις δύο βολές, όμως στα δύο δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Πανιώνιος δεν προλάβαινε να σημειώσει καλάθι και να πάρει τη νίκη. Η σειρά πλέον βρίσκεται στο 1-1.

Από τους νικητές, ο Αγγελόπουλος είχε 14 πόντους, με τους Κόμματο, Πέτγουεϊ να προσθέτουν από 13. Για τον Πανιώνιο, ο Νίκος Παππάς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, ενώ ο Πέιν πρόσθεσε 13.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με κάρφωμα του Μπρεντ Πέτγουεϊ να προηγηθούν με 8-5 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια, ο Προύιτ έκανε το 10-5 για να μειώσουν σε 10-7 με βολές από τον Μάριο Μπατή. Ο Μπόγρης πέτυχε το 12-9 και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με δύο εύστοχες βολές έφερε τον Πανιώνιο ένα πόντο πίσω από τους γηπεδούχους στο έβδομο λεπτό του αγώνα (12-11).

Σε εκείνο το σημείο άρχισε και η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με πέντε διαδοχικούς πόντους του Νίκου Παππά πέρασαν στο 9ο λεπτό μπροστά στο σκορ με 17-18, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης πέτυχε το 12-20. Ο Αθανασούλας έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (22-17) για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-19 για τον Πανιώνιο, καθώς μείωσε ο Χορν με δύο βολές για το Ρέθυμνο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης, με κάρφωμα του Μπόγρη έκανε το 23-28 για να μειώσει με τρεις βολές ο Μπρεντ Πέτγουεϊ σε 26-28. Ο Πέιν με τρίποντο αύξησε την διαφορά σε 26-31, ενώ το Ρέθυμνο στο 18ο λεπτό μείωσε σε 36-31 με τον Κάρτερ. Ο Νίκος Παππάς πέτυχε το 38-31, με τον Χορν έπειτα από 1/2 βολές να μειώνει σε 38-32.

Ο Αγγελόπουλος με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 34-38 για να κάνει ο Γιώργος Μπόγρης το 34-40, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Αγγελόπουλος με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 37-40 για να κάνει ο Παππάς το 42-37. Ο Πέτγουεϊ με τρίποντο έκανε το 42-40 και ο Κις με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον Πανιώνιο (45-40) στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Αγγελόπουλος μείωσε σε 42-45, στο 25ο λεπτό του αγώνα για να πετύχει το 47-42, ο Μίλμπουρν.

Ο Μπούκερ με 1/2 βολές έκανε το 48-43, με τον Νέστορα Κόμματο να μειώνει για το Ρέθυμνο σε 48-45, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Έλληνας φόργουορντ έδωσε το προβάδισμα στους Κρητικούς (49-48), με τον τεχνικό του Πανιωνίου, Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ στο 28'.

Ο Αγγελόπουλος έκανε το 52-51, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή ισοφάρισε για το Ρέθυμνο. Τελικά ο Νίκος Παππάς έκανε το 54-52 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κοντά οι δύο ομάδες

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Προύιτ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 55-54 και ο Πέιν με κάρφωμα έδωσε αέρα τριών πόντων στον Πανιώνιο (57-54). Ο ίδιος παίκτης, 8,20'' πριν το τέλος του ματς έκανε το 59-54, ενώ ακολούθησε λάθος του Ούρος Ντούβνιακ, αναγκάζοντας τον Θανάση Γιαπλές να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Καββαδάς με κάρφωμα πέτυχε το 61-54 για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 59-61 με τρίποντο από τον Χορν, στο 34'. Ο Καββαδάς με 1/2 βολές έκανε το 62-59 και ο Κόμματος με σουτ τριών πόντων πόντων ισοφάρισε (62-62). Ξανά ο Βασίλης Καββαδάς με 1/2 βολές έκανε το 63-62 και ο Ντούβνιακ με όμορφη προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στο Ρέθυμνο (64-63).

Ο Πέιν με κάρφωμα έκανε το 65-64, ενώ ο Ντούβνιακ με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 67-65 για το Ρέθυμνο. Ο Κις με τρίποντο πέτυχε το 68-67 για τον Πανιώνιο, 2,33'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μπατής με 1/2 βολές έκανε το 69-67 και ο Προύιτ ισοφάρισε σε 69-69. Ο Μπατής με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 71-69 και ο Πέιν έκανε το 73-69 για τους φιλοξενούμενους, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Κόμματος αστόχησε σε δύο βολές, με τον Νίκο Παππά να μην καταφέρνει να σημειώσει καλάθι. Ο Νέστορας Κόμματος 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, φέρνοντας το Ρέθυμνο στον πόντο (73-72). Στα 18,9 δευτερόλεπτα ο Μάριος Μπατής έκανε λάθος και ο Ντούβνιακ στα 8,3 δευτερόλεπτα σημείωσε το 74-73 για τους Κρητικούς. Στην τελευταία οκτώ δευτερόλεπτα ο Νίκος Παππάς έκανε επιθετικό φάουλ στον Άκη Καλλινικίδη, ενώ στην επόμενη φάση ο Κις έστειλε στη γραμμή των βολών τον Ούρος Ντούβνιακ, όμως οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι και να πάρει τη νίκη.

Το Ρέθυμνο, λοιπόν κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά του μικρού τελικού της Basket League ΟΠΑΠ σε 1-1, καθώς νίκησε με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 52-54, 74-73.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 10(1), Καλλινικίδης, Προύιτ 11(1), Αγγελόπουλος 14(1), Τσόχλας, Ντούβνιακ 7(1), Κόμματος 13(1), Κάρτερ 3, Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 13(1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 12, Πέιν 13(1), Αθηναίου, Κις 6(2), Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 2, Μπατής 10(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 4, Παππάς 16(1), Αγραβάνης, Μπούκερ 1.