STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο-Πανιώνιος 63-68

Ο Πανιώνιος επικράτησε 63-68 του Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», με τον Έρικ ΜακΚόλουμ να αποχωρεί με τρομερούς πόνους στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού του γύρισε το πόδι.

Το Ρέθυμνο έχει μάθει να ζει με τα τρίποντα όμως οι Κρητικοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Πανιώνιο με το απογοητευτικό 1/8 πίσω από τα 6μ.75!!!

Έστω κι έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο στα ριμπάουντ κι έναν Κουάμε Αλεξάντερ που έβγαλε απίστευτη ενέργεια στο παρκέ κι επιβεβαίωσε ξανά ότι θα αποτελέσει μια από τις ατραξιόν του φετινού πρωταθλήματος!

Οι Κρητικοί επέβαλαν τον ρυθμό τους κόντρα στον Πανιώνιο με τον Προύιτ να δίνει το σύνθημα και τον Κουμπούρα να στέλνει τη διαφορά στο +5 (15-10) με 2/2 βολές. Οι Νεοσμυρνιώτες πίεσαν στα 4/4 του γηπέδου και ισοφάρισαν άμεσα με τον Καββαδά (15-15) όμως ο Αγγελόπουλος με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσε το 22-15 για το Ρέθυμνο που βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Αλεξάντερ, Καλαμπόκη διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα.

Ο Λάτοβιτς έκανε το 31-20 στα -2’29’’ για τη λήξη του ημιχρόνου ενώ το Ρέθυμνο έκλεισε το πρώτο μέρος με το υπέρ του 32-28 έχοντας μόλις 1/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος πίεσε όμως ο Γκάμπριελ διατηρούσε το Ρέθυμνο στη θέση του οδηγού (38-35). Σαλούστρος και Σταμάτης ισοφάρισαν προσωρινά για τους «κυανέρυθρους», πριν ο Αγγελόπουλος διαμορφώσει το 43-40 με 2/2 βολές. Ο Χαρτ ισοφάρισε σε 44-44 όμως ο Σαλούστρος έκανε το 44-47 πίσω από τα 6μ.75, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Ο ΑΓΟΡ ανέκτησε προσωρινά το προβάδισμα με τον Αγγελόπουλο (55-53), πριν ο Μπατής με γκολ-φάουλ διαμορφώσει το 58-59. Το αντιαθλητικό φάουλ του Χαρτ στον Σαλούστρο στα -55’’ για τη λήξη έδωσε στον Πανιώνιο τη δυνατότητα να προηγηθεί με 58-62.

Ο Σίμτσακ… κατέβασε τον Προύιτ και χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, ο Αγγελόπουλος από τη γραμμή των βολών έξανε το 62-65, ο Καλαμπόκης μείωσε 63-65 ενώ ο Σίμτσακ με 1/2 βολές κλείδωσε τη νίκη για τον Πανιώνιο που επικράτησε με 63-68 στην πρεμιέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Πάντως οι άνθρωποι του Πανιωνίου προβληματίζονται για τον τραυματισμό του Έρικ ΜακΚόλουμ, ο οποίος γύρισε το πόδι του στα τελευταία δευτερόλεπτα και αποχώρησε… σφαδάζοντας στα αποδυτήρια!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-28, 44-47, 63-68

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλινικίδης, Κουμπούρας 6,Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1/8 δίπ., 8ρ.), Γκάμπριελ 8 (7ρ.).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11 (1),Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Σίμτσακ 7 (12ρ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος 11.