STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ίκαρος Καλ. 81-76

Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω του τη βαριά ήττα από τον Ίκαρο νικώντας με 81-76 τον Ίκαρο που πάλεψε για το "διπλό" αλλά δεν τα κατάφερε

Έστω και αν στο β' ημίχρονο έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ικάρου Καλλιθέας με σκορ 81-76 για την 12η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Έτσι, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέστρεψε στις νίκες, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις από την βαριά ήττα από τον ΚΑΟΔ μεσοβδόμαδα. Από την πλευρά του, ο Ίκαρος πάλεψε στο τέλος, αλλά πλέον ήταν αργά για να γυρίσει το ματς, ενώ δεν είχε και την απαιτούμενη συγκέντρωση.

Το τρίποντο του Μπάξτερ στα 5'' πριν τη λήξη του αγώνα δεν βρήκε στόχο κι έτσι έμεινε το 81-76 υπέρ του ΠΑΟΚ που είχε περισσότερα ριμπάουντ (35-29) και καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (53% έναντι 41%) και τρίποντα (46% έναντι 42%).

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στο β' ημίχρονο κι ενώ ο ΠΑΟΚ είχε πετύχει 55 πόντους στο πρώτο 20λεπτο, έβαλε μόλις άλλους 26 στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες (10-11, 13-12), ενώ στο 7' ο Καλλές με 2/2 βολές έφερε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ στο +5 (17-12). Ο Μπέινς μείωσε στον πόντο (18-17) για τον Ίκαρο, όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι έναν Γκίντενς ασταμάτητος. Έτσι προηγήθηκαν με 24-17 χάρη σε καλάθι του Ντικούδη και τελικά ο Τσακαλέρης έγραψε το 26-20 του α' δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγχε τα ριμπάουντ (9-6) και είχε πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (67%), ενώ δεν είχε επιχειρήσει κανένα τρίποντο. Στη β' περίοδο, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πήραν σουτ κι έξω από τα 6.75μ. και δικαιώθηκαν απόλυτα, καθώς τελείωσαν το ημίχρονο με 4/6! Ο Γκίντενς έφτασε τους 23 πόντους μέχρι το 17' που έμεινε στο γήπεδο, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην εύκολη επικράτηση.

Ο Γκίντενς έστειλε τη διαφορά στους 15 (39-24) στο 15' ενώ οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν και με +20 (55-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σερί 7-0 που έτρεξε ο Ίκαρος και βρήκε την δύναμη να μειώσει σε 55-42. Πάντως, το τρίποντο του Κουμπούρα στην εκπνοή αμφισβητήθηκε καθώς οι γηπεδούχοι παραπονέθηκαν για βήματα που έκανε ο παίκτης πριν σκοράρει.

Ροκάνισε τη διαφορά αλλά δεν ήταν αρκετό

Με στόχο να ροκανίσει τη διαφορά μπήκε στην επανάληψη, ο Ίκαρος... Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη εκμεταλλεύτηκε τους Μπεκ και Μπέινς οι οποίοι σήκωσαν το βάρος επιθετικά και κατάφερε να μειώσει η ομάδα της Καλλιθέας. Σε ένα κακό ποιοτικά γ΄δεκάλεπτο, ο Ίκαρος πλησίασαν στους 9 (60-51), όμως η είσοδος στο παρκέ του Γκίντενς έδωσε σημαντική ανάσα στον ΠΑΟΚ.

Το 66-57 του γ' δεκαλέπτου έδινε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ του οποίου όμως η απόδοση είχε πέσει κατακόρυφα. Αυτό έπρεπε να εκμεταλλευτεί ο Ίκαρος, που πάντως δεν είχε καθαρό μυαλό σε κρίσιμες φάσεις, έχασε και μερικές βολές και δεν κατάφερε να πλησιάσει αρκετά. Με τους Μπεκ και Σκορδίλη το σκορ έγινε 79-72 στο 38' όμως ο Ντικούδης ευστόχησε σε κρίσιμες βολές στη συνέχεια.

Οι Ράιτ και Γκίντενς έχασαν κάποια σουτ για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο ο Ίκαρος δεν είχε τον απαιτούμενο χρόνο πλέον για να αντιδράσει. Το χαμένο σουτ τριών πόντων του Μπάξτερ στα 5'' πριν το τέλος διατήρησε το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 55-42, 66-57, 81-76

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 28(3), Στίγκερς 2, Αράπης, Άλεξιτς, Ντικούδης 10, Καλαμπόκης 21(2), Ράιτ 1, Γιαννακίδης 3(1), Καλλές 10, Τσακαλέρης 6.

Ίκαρος Καλ. (Λυκογιάννης): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 15(2), Κουμπούρας 10(2), Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Βασιλίεβιτς 8(2), Παπαργυρόπουλος 4, Μπέινς 23, Μπεκ 13, Λιούμπισιτς.