STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ-Απόλλων Π. 78-74

Στο "Παλατάκι" ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 78-74 και έφτασε τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς

Ο ΠΑΟΚ έδωσε συνέχεια στη πολύ καλή του παρουσία στο πρωτάθλημα... Ο "Δικέφαλος" κέρδισε στο "Παλατάκι" τον Απόλλωνα Πατρών με σκορ 78-74 επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Ανκαρα. Παράλληλα έφτασε στη τέταρτη νίκη του στην Basket League ΟΠΑΠ σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο πρωταγωνιστής

Αν κέρδιζε ο Απόλλων, σίγουρα θα ήταν ο Μπολντς... Ο Πέιν πάντως βοήθησε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο τον ΠΑΟΚ έχοντας πετύχει στη διάρκεια αυτού 12 πόντους ενώ συνολικά "φόρτωσε" το καλάθι των Πατρινών με 17 πόντους (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/6 βολές).

Πού κρίθηκε ο αγώνας

Στο 74-72, ο Τσόχλας έκανε ένα σημαντικό κλέψιμο και στη συνέχεια σκόραρε σε καθοριστικό σημείο του αγώνα...

Ο αριθμός της μέρας

Ο Μπολντς έδειχνε να είναι... όλος ο Απόλλων στο τρίτο δεκάλεπτο. Ηταν ασταμάτητος και μάλιστα πέτυχε τους 14 πόντους τους 22 πόντους της ομάδας του στη τρίτη περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα και στο 3' προηγήθηκε με 8-2 με έξι πόντους του Χαραλαμπίδη (3/3 δίποντα). Στη συνέχεια ο Απόλλων βελτιώθηκε, μείωσε στον πόντο (8-7) και ισοφάρισε (10-10). Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-12.

Ο "Δικέφαλος" μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε διαφορά επτά πόντων (19-12). Οι φιλοξενούμενοι "αντέδρασαν" και "ψαλίδισαν" την διαφορά (23-22) αλλά ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια πήρε ένα +7 (31-24 με 11 πόντους του Τσαιρέλη). Ο "Δικέφαλος" δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35-30 (ο -εξαιρετικός- Τσαιρέλης είχε 15 πόντους).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου (11') ο Απόλλωνας μείωσε γρήγορα (35-34) και μάλιστα πέρασε μπροστά (35-37) με καλάθι του Μπολντς (14 πόντους). Μετά το 37-39, ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 45-39 στο 25' (στο 39-39 χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Μπολντς). Ο Πέιν έκανε το 53-45, ο Μπολντς ήταν ασταμάτητος (25 πόντους) και μείωσε σε 55-52 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Λιανού έγινε το 55-56 ενώ ο Δέδας διαμόρφωσε το 58-56 στο 32'. Το ματς ήταν... ντέρμπι (59-58 στο 34') και ο Πέτροβιτς με τρίποντο "έγραψε" το 59-61. Ο Δέδας ισοφάρισε (61-61) αλλά και πάλι "χτύπησε" ο Πέτροβιτς (61-64). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (63-66 στο 36') αλλά με σερί 6-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 69-66. Ο Δέδας έκανε το 72-66 (σερί 9-0), ο Αργυρόπουλος μείωσε σε 72-69 και στα 48'' πριν το τέλος το ματς ξεκίνησε από την... αρχή (72-72 με τρίποντο του Τέιλορ). Με βολές του Τσαιρέλη έγινε το 74-72 στα 37'', ο Τσόχλας έκλεψε στη συνέχεια, έκανε το 76-72 και μετά "γράφτηκε" το 76-74. Ο Χαραλαμπίδης στα 12'' διαμόρφωσε το 78-74 και κάπου εκεί το ματς τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 55-52, 78-74

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 17 (2), Κούπερ 2 (5 ασ.), Χαραλαμπίδης 15 (1), Τσόχλας 2, Δέδας 11 (3), Μαργαρίτης 4, Τσαιρέλης 19, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 9, Αργυρόπουλος 11 (1), Τέιλορ 10 (2), Ντάνελ 4, Λιανός 7 (1), Πέτροβιτς 6 (2), Νιφόρας, Τρεπάλοβατς, Μπολντς 27 (3)