STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος-Καβάλα 87-64

"Περίπατο" έκανε ο Πανιώνιος στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Καβάλα, επικρατώντας 87-64 με κορυφαίους τους Σαρικόπουλο και Καββαδά.

Μια εύκολη νίκη πήρε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη, καθώς οι παίκτες της Καβάλας συνεχίζουν να... ταξιδεύουν αλλού στις τελευταίες αγωνιστικές.

Οι "κυανέρυθροι" που θέλουν να κλείσουν την κανονική περίοδο μέσα στην πρώτη 4άδα της Basket League OΠΑΠ επικράτησαν 87-64 της Καβάλας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ομάδα προπονητή και όχι παικτών ο Πανιώνιος δεν "κόλλησε" στις μεγάλες απουσίες του Άλεξ Στίβενσον και του Νίκου Μπάρλου, καθώς και του φιλότιμου Μάριου Μπατή.

Μπορεί ο Στίβενσον να μην αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού, ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε με ικανοποίηση τον Ζήση Σαρικόπουλο (19π. με 9/11διπ. ) και τον Βασίλη Καββαδά (12π. με 6/7διπ.) να... γεμίζουν τη ρακέτα και να μην αφήνουν περιθώριο αντίδρασης στους ψηλούς της Καβάλας.

Οι "κυανέρυθροι" μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 24-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου με το δίδυμο των Ελλήνων ψηλών να πρωταγωνιστεί. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-29 υπέρ των γηπεδούχων

Στην εξέλιξη του αγώνα προστέθηκε στην... παρέα και ο Τζέισον Ντίμπλερ. Ευστόχησε έξι φορές από τα 6,75μ. και η διαφορά εκτινάχθηκε στους 20 πόντους (67-47) εννέα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Με μια εύστοχη βολή από τον Στέλιο Ιωάννου το σκορ διαμορφώθηκε στο 80-52. Διαφορά 28 πόντων για τον Πανιώνιο πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Με δύο εύστοχες βολές ο Μπίλι Κις έγραψε το τελικό 87-64.

Κακή η Καβάλα με τον Πάτρικ Ο' Μπράιαντ να κάνει μεγάλη προσπάθεια και να τα βάζει με τους ψηλούς του Πανιωνίου, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική (14η, 14/1) ο Πανιώνιος φιλοξενεί τον Κολοσσό Ρόδου σε ένα ντέρμπι μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και η Καβάλα υποδέχεται τον Ηλυσιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-29, 64-47, 87-64

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 2, Κις 10 (2), Αθανασουλας 5 (1), Ντίμπλερ 20 (6), Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 12, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 19, Νάτζφεϊ 10 (1), Μπόισα, Παραγιός.

ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 10 (2), Γκάρισον (2), Αγγελόπουλος 3, Τέιλορ 7 (1), Στεφανίδης 5 (1), Γεωργάκης, Κοστοφ 3 (1), Καραποστόλου 3 (1), Σίμτσακ 11, Ο'Μπράιαντ 14.