STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός - Καβάλα 87-74

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ σημείωσε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επιβλήθηκε της Καβάλας με 87-74.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Καβάλα με 87-74.

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα, με αυτόν τον τρόπο σημείωσε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της ιστορίας της στα μεγάλα σαλόνια!

Ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν εξαιρετικός για τον Πανελευσινιακός, πετυχαίνοντας 18 πόντους, ενώ ο Ραϊβιο είχε 15. Από την Καβάλα ο Μίτροβιτς σημείωσε 16 πόντους, με τον Κόλεμαν να έχει 17.

Ο αγώνας:

Η Καβάλα, πάντως ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο αγώνας είχε ρυθμό και το σκορ ήταν υψηλό. Στο δεύτερο λεπτό ο Κόλεμαν έκανε το 5-8 για τους φιλοξενούμενους, με τον Φίαρς να πετυχαίνει το 5-13.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, με την ομάδα του Κρις Χουγκάζ να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 22-24, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Χριστόφορου Στεφανίδη.

Ο Πανελευσινιακός, όμως θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την απόδοση του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες θα συμβαδίζουν στο σκορ με τον Νίκου θα κάνει το 29-28 για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα και ο Μίτροβιτς θα μειώσει για την Καβάλα στο 17' σε 37-33.

Οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να μαζέψουν την διαφορά, κάτι που θα καταφέρει και με τον Φίαρς θα κάνουν το 42-43, προτού ο Νίκος Λιακόπουλος πετύχει το 44-43, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Έλεγξε το ματς...

Στην τρίτη περίοδο ο Πανελευσινιακός θα πατήσει... γκάζι και θα αυξήσει την απόσταση που τη χωρίζει από την Καβάλα. Ο Σπύρος Μαγκουνής με δύο εύστοχες βολές θα σημειώσει το 53-37, ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους. Ο Ραϊβιο με ακόμα δύο βολές θα κάνει το 55-47, μετά από ένα σερί της Καβάλας για να μειώσει ο Κόλεμαν σε 55-49.

Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με 72-59, με τον Νίκο Λιακόπουλος να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στους 13 πόντους για τον Πανελευσινιακό.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης η Καβάλα προσπάθησε να πλησιάσει ξανά, όμως οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Στο 35' ο Κρέβσκι θα κάνει το 81-66 που ξέφυγαν με 15 πόντους (81-66).

Έτσι, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 87-74, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-43, 72-59, 87-74.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπανικολόπουλος 9(1), Ραϊβιο 15(1), Μαγκουνής 7(1), Λιακόπουλος 18(1), Δεληγιάννης 12, Καμπ 2, Τσιάκος 7, Χαγκς, Αβραμίδης.

Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος, Νάναλι 6, Καλαμπάκας 1, Μανωλόπουλος 10, Στυλιανού 3(1), Στεφανίδης 2, Φίαρς 9, Μίτροβιτς 16(3), Κρέβσκι 10, Κόλεμαν 17(1).