STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Άρης 83-68

Όταν ο Παναθηναϊκός έπαιξε στο γ' δεκάλεπτο σύμφωνα με τις δυνατότητές του "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Άρη κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 83-68 κάνοντας το 1-0 στα προημιτελικά

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στα φετινά πλέι οφ της Basket League ΟΠΑΠ καθώς στο εναρκτήριο ματς της προημιτελικής σειράς επικράτησε με 83-68 του Άρη.

Ο Παναθηναϊκός με όπλο την άμυνα του στο γ' δεκάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση του Άρη, τον υποχρέωσε να πετύχει μόλις 5 πόντους και πήρε διαφορά που του έδειξε το δρόμο προς τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο (21/4) στη Θεσσαλονίκη, όπου ο Άρης θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και ο Παναθηναϊκός να την "καθαρίσει" με sweep.

Στα του αγώνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ολοκλήρωσε το ματς με 8/12 αιφνιδιασμούς και 57% στα δίποντα (25/44), ενώ ο Άρης που έπαιξε χωρίς τον Τσαλδάρη ο οποίος παρουσιάστηκε την Πέμπτη επισήμως από τη Βενέτσια, ολοκλήρωσε το ματς με 23% στα τρίποντα.

Ο αγώνας:

Ο Άρης παίζοντας χωρίς άγχος, βρέθηκε μπροστά στο σκορ 2-5, πριν ο Παναθηναϊκός τρέξει ένα σερί 6-0 και πάρει το προβάδισμα με 8-5. Οι "πράσινοι" εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια τους δεν είχαν την ίδια ενέργεια στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στον Άρη να πάει στο εύκολο καλάθι. Οι "πράσινοι" βρέθηκαν στο +6 (15-9) μετά από καλάθι και φάουλ του Μπατίστ και λέι απ του Σμιθ.

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν σταδιακά να ροκανίζουν πάντως τη διαφορά και τελικά με τον Βεργίνη να γράφει το 20-18 του α' δεκαλέπτου. Οι "πράσινοι" παρουσιάζονταν νευρικοί στις βολές, έχοντας ποσοστό της τάξης του 55%, όμως το 70% στα δίποντα του έδινε τη δυνατότητα να κρατούν το προβάδισμα. Από την πλευρά του, ο Άρης είχε 40% στα δίποντα και 75% στις βολές, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 9-8 και 5-5 τα λάθη.

Στη β' περίοδο, ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του κι εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού για εντός έδρας παιχνίδι (9 λάθη στο α' ημίχρονο) πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με σκορ 24-27 μετά από τρίποντο του Βεργίνη. Αυτό ήταν και το έναυσμα που χρειάζονταν οι παίκτες του Άρη κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο.

Από εκεί και πέρα, διατηρούσαν το προβάδισμα (29-32, 35-37) με τους γηπεδούχους να ακολουθούν στο σκορ και να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό του Άρη. Ο Καϊμακόγλου με 1/2 βολές έγραψε το 38-43 της ανάπαυλας, καθώς ο Σάτο στο τέλος αστόχησε για τρεις. Οι "πράσινοι" είχαν χάσει το ρυθμό τους κι έδειχναν τελείως να έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους.

Άμυνα και... καθάρισε

Πάντως, οι φωνές του Ομπράντοβιτς στην ανάπαυλα φαίνεται πως είχαν θετικό αντίκτυπο στην ομάδα του Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι" έκλεισαν στην άμυνα τους και με επιμέρους 11-3, πήραν ξανά το προβάδισμα μετά από λέι απ του Καϊμακόγλου που έγραψε το 49-46.

Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 από τον Παναθηναϊκό ο οποίος παίρνοντας από τον Γιασικεβίτσιους πόντους στην επίθεση, εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +13 (59-46) στο 27', αποκτώντας ένα καλό προβάδισμα. Ο Άρης πλέον δεν μπορούσε να ακολουθήσει, έχασε την ψυχραιμία του και τελικά δεν κατάφερε να αντιδράσει έγκαιρα. ο Λόγκαν με τρίποντο έκανε το 64-48 στο 30ό λεπτό.

Ο Άρης εξακολούθησε να μοιάζει με καράβι σε τρικυμία. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός τον... έπνιξε με την καλή του άμυνα και με ένα 5-0 διά χειρός Γιασικεβίτσιους το σκορ έγινε 69-48 και η διαφορά ανέβηκε στους 21 πόντους. Μετά από σχεδόν 4 αγωνιστικά λεπτά ο Άρης πέτυχε ένα καλάθι με τον Κερούς (69-50), όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν νέο 5-0 για το 74-50 (35').

Κάπου, εκεί υπήρξε νέα χαλάρωση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέχτηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα 18 πόντους με τον Άρη να... ροκανίζει τη διαφορά αλλά να μην έχει τον χρόνο για να μειώσει περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-43, 64-48, 83-68

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 9, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 7, Λόγκαν 14(2), Σάτο 4, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας, Καλάθης 7, Σμιθ 7(1), Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 13(1).

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής, Κερούς 8, Ταπούτος, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 10(1), Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 2, Μάλντροου 15(1), Βεργίνης 18(1), Δήμας, Φεσένκοφ 2.