STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 71-61

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε κι επικράτησε με σκορ 71-61 του μαχητικού ΠΑΟΚ που πάλεψε μέχρι το 37'

Ο Παναθηναϊκός αν κι εμφανώς καταπονημένος από τις συνεχείς αγωνιστικές υποχρεώσεις, επιβλήθηκε με 71-61 του ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Το τελικό δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι τέλους το ματς και διεκδίκησε τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που για μία ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο, πετυχαίνοντας την 11η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι "πράσινοι" για μία ακόμα φορά είχαν καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα απ' ότι στα δίποντα (39% έναντι 48%), ενώ ήταν πολύ άστοχοι και στις βολές, όπου σούταραν με 55% (12/22).

Πολύ καλοί για τους νικητές οι Ματσιούλις και Μπανκς με 15 και 8 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μπράμος που έγραψε και το τελικό σκορ πρόσθεσε άλλους 12.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ματσιούλις, Ούκιτς, Λάσμε, Γκιστ και Μπανκς, σε ένα ματς που έδειχνε να μην έχει ενέργεια. Βλέπετε, είχε προηγηθεί το παιχνίδι με την Άλμπα στο Βερολίνο, απ' όπου ο Παναθηναϊκός είχε ταλαιπωρηθεί πολύ για να επιστρέψει.

Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν αυτή την κούραση, συν την απουσία του Διαμαντίδη κι έσπευσαν να τρέξουν στο ματς, επιβάλλοντας ένα γρήγορο ρυθμό. Μετά το 8-6, 10-8, 13-10, σκορ που ο ΠΑΟΚ ισοφάριζε κατευθείαν, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα.

Για ένα τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος και οι Χαραλαμπίδης, Καλλές βρήκαν την ευκαιρία να σκοράρουν, βοηθώντας την ομάδα τους να ξεφύγει. Ο ΠΑΟΚ έγραψε το 13-20 στο τέλος του α' δεκαλέπτου, έχοντας περισσότερα ριμπάουντ (5-9), ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 1/5 τρίποντα.

Βρέθηκε στο -9, αλλά ισοφάρισε

Παρ' ότι ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο β' δεκάλεπτο να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε, πλησιάζοντας στον πόντο (19-20), με ένα γρήγορο 6-0 στη συνέχεια υποχρεώθηκε και πάλι να ακολουθεί.

Κάποιες βεβιασμένες ενέργειες στην επίθεση και κάποια κενά στην άμυνα, ήταν ό,τι έπρεπε για να πάρει και πάλι διαφορά ο ΠΑΟΚ. Έτσι, με τους Παπαδόπουλο και Χαριτόπουλο να τραβούν το βάρος στην επίθεση, οι "ασπρόμαυροι" έχτισαν μια διαφορά 9 πόντων (22-31), χάρη στο... τετράποντο του τελευταίου στο 15'.

Ο ΜακΓκραθ έγραψε το 27-35 στο 18' και ο Παναθηναϊκός με τους πόντους των Ματσιούλις (5) και Μπράμου ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 35-35, χάρη στο τρίποντο του τελευταίου. Ο Λιθουανός που κρατούσε επίμονα τη μέση του στα 50'' πριν τη λήξη, ξαναμπήκε στο παρκέ πάντως στο β' ημίχρονο.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 5-0 με τους Ματσιούλις και Ούκιτς, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα με 5 πόντους (40-35). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για τέσσερα λεπτά, κάτι που δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί η ομάδα του Πεδουλάκη που υστερούσε οργανωτικά και σε προσπάθειες.

Ένα τρίποντο του Γκιστ στο 35' έκανε το σκορ 37-43, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει εύκολα τους διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 με τον Μαργαρίτη. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Χαραλαμπίδη που έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (45-47), πριν φέρει και πάλι το ματς στα ίσα ο Καπόνο.

Με τρίποντο στην εκπνοή, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ (50-51), δείχνοντας πολύ σκληρός για να παραιτηθεί από τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ.

Ξέσπασε για ένα δίλεπτο

Για ένα τρίλεπτο στο δ' δεκάλεπτο, όλα πήγαιναν στραβά και για τις δύο ομάδες. Βεβιασμένες επιλογές, άστοχα σουτ, διαδοχικά λάθη, κρατούσαν το σκορ στο 52-51 που είχε γράψει ο Γκιστ με δίποντο. Ο Καπόνο τελικά ευστόχησε ένα τρίποντο μετά ώρα κάνοντας το 55-51, ενώ στα 5.30'' πριν το τέλος του αγώνα ο Ματσιούλις με δικό του σουτ από τα 6.75μ. έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5 (58-53).

Στο 35' ο Λάσμε με φόλοου έκανε το σκορ 60-53 και υποχρέωσε τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς οι "πράσινοι" ξέφυγαν για πρώτη φορά με 7 πόντους. Οι Καπόνο, Λάσμε πήγαν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι με κάρφωμα, όμως αντ' αυτού ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 60-55.

Στο δίλεπτο πριν το τέλος, ο Μπανκς με τρίποντο έγραψε το 63-55, ενώ ο Ματσιούλις έστειλε το παιχνίδι και στο +10 (65-55). Ο Λάσμε με 1/2 βολές έκανε το 66-59 και ο Χαραλαμπίδης μείωσε αμέσως σε 66-61. Πάντως, ο Μάικ Μπράμος με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα, έγραψε το τελικό 71-61 από τα 6.75μ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-35, 50-51, 71-61.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 12(3), Ματσιούλις 15(2), Καπόνο 7(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 7(1), Μπανκς 8(2), Ξανθόπουλος 3(1), Γιαννόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 2, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 11(1), ΜακΓκραθ 10(2), Τσαϊρέλης 5, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 12, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 11(2).