STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μαρούσι - Ρέθυμνο 80-92

Για ένα ακόμα ματς, το Μαρούσι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, ωστόσο το Ρέθυμνο ήταν που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 92-80 και ουσιαστικά κλείδωσε τη συμμετοχή του στην 8άδα

Το Μαρούσι παλεύει να πετύχει τη νίκη γοήτρου στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά ούτε με αντίπαλο το Ρέθυμνο τα κατάφερε, καθώς οι Κρητικοί επικράτησαν με 92-80 για την 20η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Την πέμπτη εκτός έδρας νίκη του πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο ουσιαστικά "εξασφάλισε" την είσοδο στην 8άδα του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Μέχρι το 32' έμεινε μέσα στο παιχνίδι το μαχητικό Μαρούσι, ωστόσο στο τέλος υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Ρεθύμνου που έπρεπε να πάρει το "διπλό" για να δώσει συνέχεια στην καλή του πορεία και το έκανε.

Το Μαρούσι όντας αποδεκατισμένο από τη στιγμή που έφυγαν και οι Κόμματος, Γκαγκαλούδης έκανε μεγάλη προσπάθεια κόντρα στο Ρέθυμνο. Η ομάδα του Νίκου Λινάρδου με τον Κανονίδη να κάνει το ντεμπούτο του με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα, καθώς του ζητήθηκε να βοηθήσει μία που δεν είχε αγωνιστεί με τον Πανιώνιο και μπορούσε να παίξει, προηγήθηκε με 10-8 στο 5'. Με τους Κρίστμας και Ράιτ το Ρέθυμνο ξέφυγε με 17-24 και στο τέλος του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8 (20-28).

Πάντως, οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν και στη συνέχεια παρά τα χίλια προβλήματα που αντιμετώπιζαν. Υποχρέωσαν σε αρκετά λάθη τους παίκτες του Στέργιου Κουφού και τελικά ισοφάρισαν σε 36-36 στο 15ο λεπτό του αγώνα.

Η απάντηση στο τρίποντο του Τσόχλα που έγραψε το 36-39 ήρθε από τον Δεμερτζή ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε για πρώτη φορά το Μαρούσι με πέντε πόντους διαφορά (44-39). Το 44-41 του ημιχρόνου έγραψε με δίποντο ο Κρίστμας, λίγο πριν αποχωρήσουν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια.

Τους σκότωσε από τα 6.75μ.

Με το ίδιο πάθος και διάθεση συνέχισαν να αγωνίζονται οι πιτσιρικάδες του Νίκου Λινάρδου... Το Μαρούσι βρέθηκε να προηγείται με 47-41 στο και 51-47 στο 24' έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Κρητικοί αντιμετώπιζαν κάποια προβλήματα απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι ξέφυγαν και με 55-49. Πάντως με όπλο τα εύστοχα τρίποντα του το Ρέθυμνο κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά και να πάρει το προβάδισμα με 62-63 στο τέλος του γ' δεκάλεπτο.

Η κούραση επήλθε στην τελευταία περίοδο για τους παίκτες του Νίκου Λινάρδου οι οποίοι δεν μπορούσαν να αντισταθούν άλλο και έτσι το Ρέθυμνο ξέφυγε στο σκορ με 77-86.

Με ένα τρίποντο του Νικολαϊδη το Μαρούσι στο δίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, όμως δεν ήταν σε θέση να γυρίσει αυτό το -6. Ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια με 1/2 βολές έγραψε το 80-87 και τελικά ένα 5-0 στο τέλος το Ρέθυμνο έγραψε το τελικό 80-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-41, 62-63, 80-92

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 15(1), Δεμερτζής 16, Νικολαϊδης 13(3), Ακεψιμαϊδης 18(2), Κανονίδης 15(2), Τσόντσος 1, Μανδαλβάνος, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 2.

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 21, Κούμουλος 12, Παπανικολάου, Ράιτ 21, Τσόχλας 12(2), Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 15, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 8(1), Δέδας 3(1), Κατσαρές.