STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μαρούσι - Άρης 71-82

Καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Άρης επικράτησε με 82-71 του Αμαρουσίου, που έχασε κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια για την κατάκτηση της 3ης θέσης.

Πλέον, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή υποχώρησαν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία καθώς υποχώρησε στην 5η θέση. Οι γηπεδούχοι άργησαν να μπουν στο ματς και στο δεκάλεπτο έχαναν ήδη με 11 πόντους.

Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς ήταν καλύτεροι και πολύ πιο εύστοχοι τόσο σε κοντινή όσο και σε μακρινή απόσταση. Παροιμιώδης η ευστοχία τους από τη γραμμή, απ' όπου σούταραν με το εντυπωσιακό 91% (20/22 βολές) για εκτός έδρας ματς.

Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δ' δεκάλεπτο κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους 5 πόντους (69-74) χάρη σε βολές του Χαριτόπουλου, ωστόσο τόσο ο Χαραλαμπίδης όσο και ο Σλούκας ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή και κατάφεραν να διατηρήσουν για την ομάδα τους διαφοράς ασφαλείας.

Στα τελευταία 34'' πριν το τέλος ο Άρης έτρεξε ένα 6-2 και στο τέλος ο Τσαϊρέλης έγραψε το τελικό 71-82 μετά από κλέψιμο που έκανε, επαναφέροντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (71-82).

Ο αγώνας:

Ο Άρης έδειξε από πολύ νωρίς τις προθέσεις του να ελέγξει το ρυθμό και στο 2' βρέθηκε να προηγείται με 0-6 χάρη σε δύο τρίποντα από τους Χαραλαμπίδη και Μπάβτσιτς. Με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν πολλά αμυντικά προβλήματα, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν την ευκαιρία να αυξάνουν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε και τους 14 πόντους στο 9' (13-27). Τελικά ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έγραψε το 16-27 του α' δεκαλέπτου, που βρήκε το Μαρούσι να χάνει τη μάχη των ριμπάουντ (7-9) αλλά και να κάνει εύκολα το λάθος (5-3).

Στο ξεκίνημα της β' περιόδου, ο Άρης έτρεξε ένα σερί 7-0 και έγραψε το 18-34, κόβοντας εκ νέου τα... πόδια των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Ο Σλούκας στο 16' έγραψε το 20-37 και ουσιαστικά κράτησε την ομάδα του με διψήφια διαφορά πόντων, όταν το Μαρούσι πίεζε για να μειώσει. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 18 πόντους (23-41), με τον Άρη να παίρνει πολλούς πόντους από τον Χαραλαμπίδη. Τελικά, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-41, όμως ο Μπάβτσιτς με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έκανε το 28-45 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, τίποτα δεν άλλαξε... Το Μαρούσι έκανε κάποιες προσπάθειες να μειώσει όμως ο Άρης δεν άφηνε κανένα καλάθι των αντιπάλων αναπάντητο διατηρώντας την υπέρ του διαφορά. Στο 27' ο Χαραλαμπίδης με βολές έκανε το 37-56. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πολύ κακή και οι φωνές του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν ήταν δυνατόν να αφυπνίσουν τους παίκτες του. Έτσι, ο Σλούκας με ένα ακόμα λέι απ έκανε το 44-60 του 30ου λεπτού.

Στο δ' δεκάλεπτο το Μαρούσι τα έπαιξε όλα για όλα με στόχο να ξαναμπεί στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη. Με επιμέρους σκορ 11-4 οι γηπεδούχοι μείωσαν για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους κάνοντας το 55-64 με τον Ακεψιμαϊδη. Πάντως, οι παίκτες του Σούμποτιτς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και στα κρίσιμα λεπτά ήταν όλοι ανεξαιρέτως εύστοχοι από τη γραμμή. Στο 39' ο Γκαγκαλούδης μείωσε σε 64-70, όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει σχετικά με το νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 28-45, 44-60, 71-82

Μαρούσι (Αλεξανδρής) Σούμπτερ 6, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 1, Ακεψιμαϊδης 9(1), Μπάσντεν 11(1), Χαριτόπουλος 12(3), Γκαγκαλούδης 13(1), Κλεμέντε 10, Κογιαντίνοβιτς 7(1).

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 14(2), Τσαϊρέλης 1, Χαραλαμπίδης 18(1), Σκορδίλης 4, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 18(2), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11(1), Τόμας 6.