STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Μαρούσι 96-58

Καλύτερος ο ΚΑΟΔ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο αποδεκατισμένο Μαρούσι το οποίο και διέσυρε με το εντυπωσιακό 96-58 σε 1 ώρα και 20 λεπτά!

Το νικητή του αγώνα ΚΑΟΔ- Μαρούσι τον ξέραμε πριν καν αρχίσει το ματς... Το θέμα ήταν πόσο θα κατάφερνε να αντισταθεί το πολύπαθο Μαρούσι.

Τελικά ήταν μόνο μερικά λεπτά της ώρας, καθώς στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα του ΚΑΟΔ που επικράτησε με σκορ 96-58 για την 25η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο ΚΑΟΔ πάλεψε και για την κατοστάρα, αλλά τελικά έμεινε στους 96 πόντους, προσφέροντας κατά διαστήματα και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο "Δ. Κραχτίδης".

Ο αγώνας:

Το αποδυναμωμένο Μαρούσι δεν κατάφερε παρά να αντισταθεί για μερικά μόνο λεπτά αγώνα. Στο 4' ο Μπάβτσιτς έγραψε το 11-5 για τον ΚΑΟΔ που έκτοτε άρχισε να ανεβάζει συνεχώς την υπέρ του διαφορά. Ο Τσέρανιτς την έστειλε στο +8 (17-9), ενώ ο Αθηναίου με λέι απ έστειλε τη διαφορά στο 19-9 στο 7'. Τελικά, με καλάθια των Χαραλαμπίδη και Χούμα, οι Δραμινοί κατάφεραν να εδραιωθούν στο +10 με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο (23-13).

Ο Κιτσούλης με δίποντο έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (41-27) και ο ΚΑΟΔ εξακολούθησε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ράκιτς ξέφυγαν με 48-33 στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας τους Τσέρανιτς, Κακαρούδη σε εξαιρετική μέρα. Χαοτική η διαφορά στα ριμπάουντ λόγω του ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ψηλούς για να αγωνιστούν.

Διαδικαστικό χαρακτήρα το β' ημίχρονο

Στην επανάληψη, ένα επιμέρους 17-6 από πλευράς Δραμινών έκανε το σκορ 65-39 μετά από λέι απ του Ιωακειμίδη. Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, τίποτα δεν μπορούσε να κάνει το Μαρούσι για να γυρίσει αυτό παιχνίδι. Τελικά, η διαφορά εδραιώθηκε πάνω από τους 30 πόντους. Το 75-41 του γ' δεκαλέπτου, γράφτηκε με 2/2 βολές του Ιωακειμίδη κι ενώ ο Νίκος Λινάρδος είχε δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους έφηβους παίκτες της ομάδας.

Στο 32' με καλάθι και φάουλ του Μπάβτσιτς ο ΚΑΟΔ ξέφυγε με 40 πόντους διαφορά (81-41). Πάντως, κάπου εκεί οι Δραμινοί κατέβασαν κάπως ταχύτητα και το Μαρούσι πέτυχε κάποια συνεχόμενα καλάθια. Τελικά, οι γηπεδούχοι αναζήτησαν την κατοστάρα, αλλά δεν την πέτυχαν, με τον Κακαρούδη να γράφει το τελικό 96-58.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-33, 75-41, 96-58

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαραλαμπίδης 9(1), Αθηναίου 9(1), Ιωακειμίδης 4, Μισέλ 6, Χούμας 4, Κιτσούλης 6, Τσέρανιτς 13, Ζάρας 6(2), Μπάβτσιτς 17(!), Κακαρούδης 13(1), Μπένας 6, Ράκιτς 3(1).

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 15(1), Δεμερτζής 6, Νικολαϊδης 17(3), Ακεψιμαϊδης 9, Κανονίδης 6, Γιάννης 3, Καλογιαννίδης 2, Καρτεριολιώτης.