STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Καβάλα 76-73

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη, πέτυχε ο Ίκαρος ο οποίος έκανε ένα ακόμα βήμα για τη συμμετοχή του στα πλέι οφ, επικρατώντας με 76-73 της μαχητικής Καβάλας. Άστοχος στο τέλος ο Μίτροβιτς

Ο Ίκαρος αν κι έδειξε στο τέλος αυτοκτονικές τάσεις, κατάφερε να επικρατήσει μ σκορ 76-73 της Καβάλας για την 20ή αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Μίτροβιτς έχασε στο τέλος το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση για την Καβάλα που πάλεψε, αλλά στο τέλος έχασε ένα ακόμα παιχνίδι, όντας πλέον σε πολύ δυσχερή θέση.

Στα 8,8'' πριν τη λήξη του αγώνα, ο Γκίμπσον έχασε δύο βολές, οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ, αλλά έχασαν την επίθεση κι επέτρεψαν στους παίκτες του Κορωνιού να ελπίζουν. Ο Μίτροβιτς κατέβασε την μπάλα, πήρε το τρίποντο αλλά ήταν άστοχος.

Ο Ίκαρος στην επανάληψη βελτίωσε τα ποσοστά του και παίρνοντας βοήθειες από όλους τους παίκτες του, κατάφερε να προηγηθεί με 62-53 στο 32', ωστόσο ο Μίτροβιτς στα 38'' πριν το τέλος έφερε τα πάνω κάτω μειώνοντας στο καλάθι (73-71).

Στα στατιστικά, ο Ίκαρος έδωσε 9 περισσότερες ασίστ από τους παίκτες της Καβάλας (20-11), ενώ έτρεξε 4 φορές στον αιφνιδιασμό, πετυχαίνοντας ισάριθμα εύκολα καλάθια.

Ο αγώνας:

Η Καβάλα αν και φιλοξενούμενη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-8, χάρη σε δύο καλάθια του Αρμπέτ. Με τρίποντο του τελευταίου γράφτηκε το 6-11, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα (12-11). Τελικά, η Καβάλα διατήρησε το προβάδισμα στο τέλος του α' δεκαλέπτου, με τον Βρκιτς πάντως να μειώνει στον πόντο (15-16).

Ο Ίκαρος βρήκε λύσεις από τον Βρκιτς ο οποίος πέτυχε και στη συνέχεια ορισμένα καλάθια και άρχισε να ηγείται του σκορ (17-16, 20-18), όμως η Καβάλα απάντησε με τον Ταϊρού (23-26). Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ νευρικοί έξω από τα 6.75μ. (2/12 σουτ) κάτι που εκμεταλλευόταν η Καβάλα, παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι. Ο Γκίμπσον με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 34-34 στο τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους παίκτες του Καλαφατάκη να έχουν περισσότερα ριμπάουντ (19-15) και δύο λάθη λιγότερα (5-7).

Στην επανάληψη, ένα επιμέρους 26-19 ήταν αρκετό για τον Ίκαρο, προκειμένου να χτίσει μία διαφορά 7 πόντων και να προηγηθεί με 60-53, με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου χάρη σε λέι απ του Σίμτσακ. Νωρίτερα, ο Βρκιτς είχε στείλει τη διαφορά στους 8 πόντους (54-46), που ήταν και η μεγαλύτερη.

Με την έναρξη του δ' δεκαλέπτου, ο Σίμτσακ έκανε το 62-53 κι έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ψυχολογία στην ομάδα του. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και με τους Κόλεμαν, Μίτροβιτς βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (73-71) στα 38'' πριν τη λήξη. Ο Αγαδάκος με καλάθι και φάουλ έκανε το 76-71 στα 24'' πριν το τέλος. Ακολούθησαν τα άστοχα τρίποντα των Ταϊρού και Μίτροβιτς, ενώ ο Στεφανίδης στα 9,7'' ευστόχησε σε δύο βολές (76-73).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 34-34, 60-53, 76-73

Ίκαρος (Καλαφατάκης): Στρναντ 10(2), ΜακΝάιτ, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 17(3), Φαγιέ 16(3), Γκίμπσον 8, Γιαννακίδης, Αγαδάκος 11, Σίμτσακ 10.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Αρμπέτ 9(1), Καλαμπάκας 2, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 12(2), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 17(1), Ταϊρού 6, Κόλεμαν 16, Ατσάρα 7(1).