STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Αντίδραση από τον Ολυμπιακό, 96-77 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του ματς έπειτα από τον αποκλεισμό από το Final Four της EuroLeague έδειξε σημάδια αντίδρασης, καθώς πήρε με άνεση την 21η συνεχόμενη νίκη του (96-77) επί του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός των σημαντικών απουσιών (Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ, Τιλί) ξεπέρασε με ευκολία το "εμπόδιο" του ΠΑΟΚ, τον οποίο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League νίκησε με 96-77. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι... λαχτάρησαν με τον Γιώργο Μπόγρη , αλλά ανέβηκαν με άνεση στο 20-4, ενώ ο "Δικέφαλος" υποχώρησε στο 15-9.

Οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν από το... κρύο λόγω της μη παρουσίας φιλάθλων ΣΕΦ, καθώς ήταν "ζεστοί" στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βασιζόμενη στην επιθετική της άμυνα. βρήκε γρήγορα ρυθμό και στα μισά της περιόδου προηγήθηκε με 17-5. Το μοναδικό μελανό σημείο για τους γηπεδούχους ως εκείνο το σημείο ήταν τα δύο φάουλ που έκανε γρήγορα ο ΜακΛίν (2΄). Η διαφορά έφτασε ως τους 15 πόντους (22-7, 7'), αλλά οι φιλοξενούμενοι "πλήρωσαν" τους αντιπάλους τους με το ίδιο νόμισμα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό από την πιεστική του άμυνα αναγκάζοντας του "ερυθρόλευκους να υποπέσουν σε 8 λάθη και μείωσε σε 22-20 στο 9:25 πριν ο Σπανούλης ευστοχήσει σε τρίποντο για το 25-20 (10').

Ο Κρουμπάλι φώναξε "παρών" στην αρχή της δεύτερης περιόδου για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Ολυμπιακός "τιμώρησε" την... χαλαρότητα στην άμυνα των αντιπάλων του και σημειώνοντας 15 πόντους σε 3 λεπτά προηγήθηκε με 40-27 (13'). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις τόσο πίσω, όσο και μπροστά από την γραμμή των 6,75 μέτρων και με... τετράποντο του Παπανικολάου ξέφυγε με 45-27 στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Τσόχλας έδωσε κάποιες λύσεις στην ομάδα του, αλλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξαν και πολλά, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν στο +16 (53-37).

Οι φιλοξενούμενοι στο "καλημέρα" του δεύτερου ημιχρόνου κράτησαν άποντους τους αντιπάλους τους για 4' και μείωσαν σε 53-47, αλλά ένα... τετράποντο του Γουίλτζερ και ένα έμμεσο τρίποντο του ΜακΛίν, ξεκλείδωσαν την "ασπρόμαυρη" άμυνα. Ο Ολυμπιακός μάλιστα έφτασε ως το +21 (73-52) πριν ο Χρυσικόπουλος γράψει το 73-55 που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την σοβαρότητα στην τέταρτη περίοδο, γεγονός που μετέτρεψε τον χαρακτήρα της σε διαδικαστικό. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως και το +25 (89-64 στο 36, 91-66 στο 37') κι εντέλει πήραν τη νίκη με 96-77.

Ο MVP

O Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 21 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και νίκησε στην... κούρσα του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης τον "αδελφό" του Κώστα Παπανικολάου (13π., 5ρ., 3ασ.), ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

O Ολυμπιακός είχε σημαντικές απουσίες, αλλά και πέντε παίκτες (Παπαπέτρου, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς και Ουίλτζερ) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο ΠΑΟΚ στο 24' τρέχοντας σερί 0-10 πλησίασε στο -(53-57), αλλά οι Ουίλτζερ και ΜακΛίν έγραψαν γρήγορα το 60-47 δίνοντας στον Ολυμπιακό την απαραίτητη ώθηση για να φτάσει άνετα στη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Χωρίς την παρουσία φιλάθλων στις κερκίδες διεξήχθη η αναμέτρηση, καθώς το ΑΣΕΑ απέρριψε την προσφυγή του Ολυμπιακού για την τιμωρία μίας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών που του είχε επιβληθεί για επεισόδια έξω από το γήπεδο στο ματς με την ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Παναγιώτου-Βαρδάλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρη 4 .

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 17/35 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 26/29 βολές, 25-11 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 20 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 17/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 16/24 βολές, 20-14 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League θα αντιμετωπίσει στη Λάρισα τον ΓΣΛ Φάρο (9/5, 18:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο (9/5, 18:00, κ.θ.).

Photo credits: Eurokinissi