STOIXIMAN BASKET LEAGUE

AEK - Κολοσσός Ρόδου 96-73

Η ΑΕΚ σκόραρε 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κι, εν τέλει, επικράτησε του Κολοσσού με 96-73 στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Καρλ Ίνγκλις και ο Ντούσαν Σάκοτα σκόραραν το 54.1% των πόντων της ΑΕΚ κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Αποτέλεσμα; Η ''Ένωση'' επικράτησε με 96-73, ''ανέβηκε'' στο 4-4 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και μετράει αισίως τρεις σερί νίκες με τον Ντράγκαν Σάκοτα στην άκρη του πάγκου!

Ο αριθμός

Η ΑΕΚ σκόραρε 41 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 30 (!) στο τρίτο δεκάλεπτο, ''χτίζοντας'' διαφορά ασφαλείας κόντρα στον Κολοσσό σε αυτό το διάστημα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καρλ Ίνγκλις είχε 11 πόντους στο πρώτο μέρος και 12 στην τρίτη περίοδο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Καρλ Ίνγλις πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 28 πόντους ενώ είχε 7 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ καταχειροκροτήθηκε από τους σχεδόν 2.500 φίλους της ΑΕΚ τη στιγμή της αλλαγής, στα 1'14'' για τη λήξη.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε την ΑΕΚ, προηγήθηκε 2-6 με 1/2 βολές του Χάγκινς ωστόσο η ''Ένωση'' έτρεξε σερί 9-0 με τους Ίνγλις, Σαρικόπουλο (11-6, 3'55''). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των ''θαλασσί'', κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-21 κι έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε αυτό το διάστημα (7/12 δίπ.). Από την άλλη πλευρά, ο Μάικλ Τζέιμς κρατούσε όρθιο τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ, σκοράροντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ ενώ προηγήθηκε με +9 (36-27, 15'05''), έπειτα από 2/2 βολές του Μιχάλη Πολυτάρχου. Ο Τζέιμς ''σίγησε'' επιθετικά, σημειώνοντας μόλις δυο πόντους στο β' δεκάλεπτο ωστόσο οι Ροδίτες του Άρη Λυκογιάννη βρήκαν λύσεις από τον Μπούλιαν, έκαναν σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά και ισοφάρισαν στο 41-41 του ημιχρόνου!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ''Ένωση'' είχε... θέμα με το τρίποντο στη δεύτερη περίοδο (3/9 τρίπ. στο α' δεκ., 0/2 στο β') κόντρα στον Κολοσσό που έκλεισε το ημίχρονο με 45.5% πίσω από τα 6μ.75 (5/11).

Οι Ροδίτες χρεώθηκαν νωρίς-νωρίς με τέσσερα ομαδικά φάουλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όμως κράτησαν επαφή με το σκορ (50-47, 23'45''), πριν από το ξέσπασμα της ΑΕΚ. Ο Σαρικόπουλος έδωσε λύσεις στο ''ζωγραφιστό'' ενώ τα δυο ''κολλητά'' τρίποντα των Σάκοτα, Ίνγκλις διαμόρφωσαν το 63-54. Μάλιστα ο Ίνγκλις έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 64-54 από τη γραμμή των βολών στα 1'41'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ δεν κατέβασε ρυθμούς. Αντίθετα, προηγήθηκε με +15 (72-57) στις αρχές του δ' δεκαλέπτου με τρίποντο του Σάκοτα. Η αντίδραση του Κολοσσού δεν ήλθε ποτέ και η ''Ένωση'' έφτασε στην εύκολη νίκη με 96-73, ''ανεβαίνοντας' στο 4-4 στην κατάταξη και φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες (είχαν προηγηθεί αυτές με Απόλλωνα, Νέα Κηφισιά) με τον Ντράγκαν Σάκοτα

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 71-57, 96-73.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 11(1), Σάκοτα 24(4 τρ., 7ρ.), Κασελάκης 3(1), Πολυτάρχου 2, Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 7, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 17(8ρ.), Μπούτρης, Μιλόσεβιτς 4, Ίνγκλις 28(4 τρ., 7ασ.), Νίκολιτς.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 2, Σιόλογκας, Καρίμ 8(2), Τζέιμς 23(2), Σμιθ 9(9ρ.), Στεφανίδης, Λίντεν, Τσάμης 14(3), Χάγκινς 3, Μπούλιαν 14(3).