ΒΟΛΕΪ

Iταλία-Ελλάδα 3-0

Aρμενάκης-Σουλτανόπουλος (Εθνική)

Στην Αθήνα επιστρέφει η Εθνική Ανδρών που αποκλείστηκε από τον τελικό του προ-προολυμπιακού τουρνουά

To πρώτο σετ κύλησε με τραγικό τρόπο για την Εθνική ομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-7 και 21-11 με τον Αλέκο Λεώνη να προχωράει σε σειρά αλλαγών. Με κορυφαίο τον Τενκάτι (4/4 τελειωμένες επιθέσεις) η Ιταλία κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15. Η Ελλάδα δεν είχε να επιδείξει όύτε ένα μπλοκ, ούτε έναν άσο και το ποσοστό στην επίθεση ήταν μόλις 46%!
Στη συνέχεια η κατάσταση συμμαζεύτηκε και οι Ελληνες πέρασαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8). Οχι για πολύ όμως. Το σκορ έγινε 16-13 και 22-16 με συνεχόμενους πόντους του Αλεσάντρο Φέι για να ολοκληρωθεί το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 9-4 με πόντο του Φέι. Ο πρώτος άσος της Ελλάδας στο παιχνίδι ήρθε στο 12-8 από τον Μάριο Γκιούρδα. Το καλό ελληνικό σερβίς προκαλεί προβλήματα στην ιταλική υποδοχή και η Ελλάδα πλησιάζει στους δύο (15-13).

Μία επιτυχημένη επίθεση από τον Φέι και ένας άσος από τον Τσιζόλα φέρνει τη διαφορά στο +4. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να ανακάμψει και ένας άσος τουΤσιζόλα ολοκληρωνει το ματς στο 25-19.

Τα σετ: 25-15, 25-19, 25-19

ΙΤΑΛΙΑ (Αναστάζι): Μεόνι, Τσέρνιτς 10, Φέι 14, Τσιζόλα 14, Μαστραντζέλο, Μάνια (λίμπερο), Μποβολέντα 6.

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Καρυπίδης 3, Σμαραγδής 4, Ρουμελιώτης 5, Χατζηαντωνίου 3, Προύσαλης, Παπαδημητρίου (λίμπερο), Καραγιάννης 1, Αρμενάκης 6, Κουρνέτας 1, Ιωακειμίδης 1, Γκόρτσανιουκ 3.