ΒΟΛΕΪ

Δύσκολα η ΑΕΚ

αεκ πανηγυρικο

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Άρη για την τρίτη αγωνιστική της Α1 βόλεϊ

H AEK μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να αιφνιδιάσει τον Άρη και ως ένα σημείο τα κατάφερε καθώς είχε το προβάδισμα. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 17-16, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω αφού η Ένωση πήρε το πρώτο σετ με 25-20.
To δεύτερο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στον Άρη αφού σε όλη τη διάρκεια είχε το πάνω χέρι με αποτέλεσμα να το πάρει με 25-18. Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι άρχισε να γίνεται ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ συμβάδιζαν στο σκορ με συνέπεια οι "κιτρινόμαυροι" να επικρατήσουν με 29-27.

Oι παίκτες του Στέλιου Καζάζη βελτίωσαν την απόδοση τους και στο τέταρτο σετ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους κερδίζοντας με 25-20. Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και το πήραν με 15-10.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 27-29, 25-20, 15-10

Eύκολο πέρασμα ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός ήθελε να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Αγκάμεζ πήρε εύκολα το προβάδισμα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ίδια αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και χρειάστηκαν τα λάθη του Νταραϊντού προκειμένου το "τριφύλλι" να πάρει το πρώτο σετ με 28-26.

Oι παίκτες του Μπερούτο ήταν καλύτεροι στο δεύτερο σετ και εύκολα έφτασαν στο 25-19. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να παραδοθούν αμαχητοί. Κάτι που το κατάφεραν αφού αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και πήραν το σετ με 25-21 μειώνοντας σε 2-1.

Oι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή αφού ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και και πήρε το σετ με 25-22 και τη νίκη.

Τα σετ: 26-28, 19-25, 25-21, 22-25

Ντέρμπι στην Πυλαία

Μόνο για εκδρομή δεν πήγε η Κηφισιά στη Θεσσαλονίκη και το έδειξε από την πρώτη κιόλας φάση στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ. Η αθηναϊκή ομάδα σαφώς καλύτερη πήρε το πρώτο σετ με 25-21. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύσκολα με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και επικράτησε 25-18 για να κάνει το 2-1 στα σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και πάλι (25-16) όμως στο τάι-μπρέικ οι φιλοξενούμενοι δεν... συγχώρεσαν και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 18-25, 25-16, 10-15

Nίκη για την ΕΑ Πατρών

Στο Τάι-μπρέικ κρίθηκε και ο αγώνας ανάμεσα στην ΕΑ Πατρών και τον Μίλωνα όπου η πατρινή ομάδα κέρδισε με 3-2 σετ. Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 25-20. Οι "πράσινοι" όμως έκαναν την ανατροπή (18-25, 21-25). Η Πάτρα ισοφάρισε τα σετ (25-23) και στο πέμπτο σετ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 21-25, 25-23

Διπλό η Λαμία

Σημαντική νίκη πήρε η Λαμία καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πανελληνίου με 3-1 σετ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά και προηγήθηκαν με 2-0 (23-25, 21-25). Στη συνέχεια οι "Ολυμπιονίκες" προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 2-1 (25-21). Στο τέταρτο σετ η Λαμία έκανε περίπατο και επικράτησε 25-17.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 25-21, 17-25